Bu yiyeceklerle stresi azaltın, enerjiyi yükseltin

Telaşlı bir yaşam, iş yoğunluğu, trafikte geçen uzun saatler stres seviyesini artırırken, enerjiyi de düşürüyor.  Stresi azaltabilmek ve  enerjiyi yükseltebilmek için yediklerimiz büyük önem taşıyor. Strese dayanmak için  yeteri kadar magnezyum tüketmek gerekiyor. Bunun yolu da bol yumurta, ıspanak gibi yeşil yapraklı bitkiler ve bakliyattan geçiyor. Sakinleşmenin yolu ise su ve bitki çaylarından. Ayrıca her gün küçük bir avuç badem yemek, somon tüketmek de enerjiyi yükseltiyor.

Herbalife Nutrition Beslenme Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr.İsmet Tamer, çağımızın hastalığı stresi azaltan ve enerjiyi artıran besinleri sıraladı.

MAGNEZYUM,  GEVŞEMEYİ SAĞLAR

Stres anında artan kortizon seviyeleri, yeterince magnezyum tüketirseniz düzenlenir, vücudunuz sakinleşir ve gevşer. Magnezyum gevşemenizi sağlayan ve kaygı belirtilerini bertaraf eden bir mineraldir. Yeterince magnezyum tüketmediğinizde serotonin seviyeniz düşer, strese dayanmak güçleşir. Magnezyumu bol yumurta, ıspanak ve pazı gibi yeşil yapraklı bitkiler ve bakliyat tüketerek alabilirsiniz.  Özellikle bakliyat gibi sağlıklı karbonhidratlar, enerji seviyenizi de dengede tutmanıza yardımcı olur.

SERATONİN İÇİN HİNDİ ETİ VE BİTTER ÇİKOLATA 

Serotonin üretimini tetikleyen besinler tüketerek rahatlık ve dinginlik sağlayabilir, kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Seratonin üretimini tetikleyen besinlerin başında hindi eti geliyor. Diğer tetikleyici yiyecekler ise yumurta, baklagiller, bazı tahıllar,  muz ve kakaodur. Her gün küçük bir parça bitter çikolata tüketerek kalp sağlığınıza da destek olabilir, bu sayede  endişe ve stresinizi de azaltabilirsiniz. 

KAYGIYI AZALTMAK İÇİN KAHVE DEĞİL PAPATYA ÇAYI 

Kahve ve benzeri kafeinli içerikler,  vücudumuzda stres ve kaygı hissini artırıyor. Çünkü kafein sinir sistemi için uyarıcı etki yaparak kalp atış hızını, kan basıncını ve vücut sıcaklığını yükseltiyor. Stresli zamanlarınızda kafeini mümkün olduğunca azaltmak onun yerine bitki çaylarını tercih ederek sık sık tüketmek, vücudunuzda gevşeme ve dinginlik etkisi yaratabiliyor. Örneğin papatya çayı, sadece bebekleri rahatlatıp uykuya dalmalarını kolaylaştırmakla kalmaz, sizdeki stres ve kaygı belirtilerinde de gözle görülür bir azalma sağlayabilir. Vücudunuza bol bol su almak, sakinleşmek için önemli bir adım. Araştırmalara göre su içmek için susamayı beklememelisiniz, çünkü susadığınızı hissettiğinizde çoktan vücudunuz susuz kalmaya başlamış oluyor. Vücudunuzu sulamaya başladığınızda ise gevşeme, rahatlama başlıyor ve stres azalıyor.

HER GÜN KÜÇÜK BİR AVUÇ BADEM

B vitaminleri, vücudun hem fiziksel hem de ruhsal dayanıklılığında önemli rol oynar. Pek çok araştırmada, B vitamini açısından zengin dana eti, avokado, badem gibi yiyecekleri bol bol tüketmenin, sinir sistemine olumlu etki yaptığı gösterilmiştir. Bu vitaminlerin eksikliğinde de kaygı bozuklukları görülebiliyor.  Badem ayrıca,  B2 ve E vitamini bakımından da zengin. Hem stresi azaltıyor, hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor. Her gün küçük bir avuç badem yiyerek,  daha az stresli bir gün geçirebilirsiniz. 

SOMON VE CEVİZ

Kaygı ve stresle başa çıkmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri,  beyin kimyanızı düzene koyacak yiyeceklerle beslenmektir. Beynimizin düzgün çalışmak için sağlıklı yağlara, özellikle de omega-3 yağ asitlerine ihtiyacı var. Omega-3’ten zengin gıdaların başında somon, ceviz, avokado, keten tohumu, chia tohumu gibi yiyecekler geliyor. Özellikle somon en iyi Omega-3 kaynaklarından biridir. Haftada üç kere tüketmek hem stresinizi azaltır, hem de stresten yorulan kalbinizi korumaya yardımcı olur.

YOĞURT VE KEFİR 

Serotonin üretiminde bağırsaklarda bulunan bakteriler de önemli role sahiptir. Bu bakterileri destekleyecek yoğurt, kefir gibi probiyotik gıdaları hayatınızın bir parçası haline getirmek, stresle baş etmenize yardımcı olabilir. Eğer laktoz intoleransı gibi süte ve süt ürünlerine karşı tahammülsüzlük durumunuz söz konusu değilse,  yatmadan önce içeceğiniz bir bardak ılık süt de,  içerdiği protein sayesinde sinir sisteminizi rahatlatıp gevşetebilir, stresinizi azaltabilir.

(Visited 21 times, 1 visits today)