Gebelikte fazla kilo almamanın yolu

Gebelik, bir kadının hayatında en hızlı kilo aldığı dönemdir. Anne adayları ya gebeliğin doğal seyrinden ya da bebeğe yarar düşüncesiyle sürekli bir şeyler atıştırır. Oysa sağlıklı bir gebeliği 60 kiloyla  tamamlayan bir kadın da, 120 kiloyla tamamlayan bir kadın da, yaklaşık 3.5 kg bir bebek dünyaya getirecektir. Peki gebelikte fazla kilo almamanın yolları nelerdir?

Memorial Şişli Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Nujen Çolak Bozkurt, gebelikte kilo kontrolü hakkında bilgi verdi. Örnek menü hazırladı.

Bebeğin gelişmesi için annenin iki kişilik yemesine ihtiyacı yok

Gebeliğin doğal seyrinde oluşan hormonal değişiklikler, mide bulantıları ve reflü gibi nedenler anne adaylarında midede yanma ve kazıntı, sık acıkma hissi veya sürekli atıştırma isteği uyandırabilir. Ya da anne adayı yediği her şeyin bebeğine de yarayacağı düşüncesiyle, daha da iştahlı hale gelir.  Oysa sağlıklı ve doğru beslenme yöntemleriyle, gebelikte kilo kontrolü sağlamak hatta gerekiyorsa kilo vermek de mümkündür. Sağlıklı bir gebeliği 60 kiloyla tamamlayan bir kadın da, 120 kiloyla tamamlayan bir kadın da yaklaşık 3.5 kg bir bebek dünyaya getirecektir.  

Kilo almamak için beslenmenizi böyle yapın 

Gebelikte, günlük enerji ihtiyacı yaklaşık 300-350 kalori artar. Başlangıca ve haftasına göre normal kiloda seyreden bir gebenin, günlük alması gereken enerji 2000-2500 kalori civarındadır. Ancak bu karbonhidrattan zengin gıdalarla, yüksek kalorili beslenmek anlamına gelmemektedir. Alınan gıdalar, annenin sindirim sisteminde en küçük yapı taşlarına ayrıştırılır ve bu şekilde annenin kan dolaşımından plasenta aracılığıyla bebeğe ulaşır. Dolayısıyla alınan gıdaların protein, faydalı yağlar, lifler, vitamin ve mineraller bakımından dengeli bir dağılımda olması gerekir.

İşlenmiş karbonhidratlar (bisküvi, kraker, unlu mamuller) yerine, çiğ badem, ceviz, fındık, kuru erik ve kayısı gibi sağlıklı kuru yemişlerle ara öğün yapılabilir.

Taze sıkılmış meyve suları tercih edilmemeli, daha çok meyve tüketilmeli.

Beyaz ekmek, makarna, pirinç gibi yüksek glisemik indeksli gıdalar yerine, bulgur veya kuru baklagiller yenmeli.

Etler ve sebzeler yağda kızartılmamalı, fırınlama, ızgara veya buğulama yöntemleri uygulanmalı.

Ara sıra sütlü tatlılar, dondurma, makarna tarzı gıdalar da bir miktar tüketilebilir. Fakat bu durumda bir sonraki öğündeki karbonhidrat atlanabilir veya risk teşkil eden bir durum yoksa o gün bir 15 dakika fazla yürüyüş yaparak bu dengelenebilir.

Gebeler için örnek menü (yaklaşık 2000 kcal)

Sabah: 1 ya da 2 yumurta (süt içilirse 1 yumurta, içilmezse 2 yumurta), 1 dilim beyaz peynir, 1 dilim kaşar peynir
5-6 adet zeytin, domates, salatalık, biber, 1-2 dilim ekmek (ekmek yerine bir avuç çiğ badem, ceviz, fındıktan oluşan kuruyemiş karışımı olabilir), 1 tatlı kaşığı kaşık fıstık ezmesi veya bal.

Ara öğün: Eğer çok acıkma durumu olursa ve sabah kuruyemiş yenmemişse, sabah ve öğle arasında kuruyemiş veya süt/süt ürünü tüketilebilir.

Öğlen: Bir kase çorba,  bir kase yoğurt (ekmek yerine yoğurt içerisine 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi veya yulaf kepeği konulabilir),  bir tabak etli sebze yemeği veya ızgara etle salata. 

Ara öğün:Bir kase yoğurtla bir porsiyon meyve veya yarım simit, bir dilim peynir ve çay

Akşam : Bir kase çorba (veya 1 dilim ekmek), bir kase yoğurt (ekmek yerine yoğurt içerisine 1 tatlı kaşığı yulaf ezmesi veya yulaf kepeği konulabilir), bir tabak etli sebze yemeği veya ızgara etle salata (et olarak haftada 2-3 gün balık tüketilmesi önerilir).

(Visited 14 times, 1 visits today)