Diyabetlilere, açık büfe tatil için öneriler

Herkes tatilde istediği gibi yiyip içerken, bir diyabetli olarak diyet planınıza bağlı kalmak sizin için oldukça zor olabilir.  Birbirinden cazip yiyecekler nedeniyle uymanız gereken program bozulabilir. Ancak doğru bir planlamayla siz de tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun için yemeklerinizi küçük bir tabakta alın,  tatlınızı bir kaç arkadaşınızla bölüşün, fazladan uyuyun ve hareket edin.

Prof. Dr. Alper Çelik, tatilde diyabet yönetiminin kolay ipuçları ve püf noktalarını anlattı.

ÖĞÜNLERİ ATLAMAYIN

Bir öğün atlamak kan şekeri düzeyinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Güne başlarken ön planlama yapın. Gün boyu bol su için.  Daha fazla su içmek, daha az kalorinin yanı sıra daha az şeker, tuz ve kolestrol alımıyla alakalıdır. Bol su tüketmek, diğer tatlandırılmış içeceklerin alımını da sınırlandırır.

AÇIK BÜFEDE SAĞLIKLI TABAK HAZIRLAMAK

Porsiyon kontrolü yapmak diyabet hastalığı olan insanlar için çok önemlidir. Çok fazla yemek ya da bazı yiyeceklerden fazlasıyla yemek, kan şekerinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Daha küçük bir tabak alın ve tabağınızı taze sebzeler, yağsız proteinler ve bazı kompleks karbonhidratlarla doldurun. Bu tutumunuzdan vazgeçmeyin. Kendinize tabak hazırlarken, tabağınızın dört kısma ayrıldığını düşünün ve şöyle bir düzenleme yapın.

Tabağın ¼’ünde Yağsız Protein: Derisiz hindi veya tavuk, yağsız sığır eti, balık, fasulye, mercimek.

Tabağın ¼’ünde Karbonhidrat: Tahıllar, makarna çeşitleri, patates, ekmek.

Tabağın ½’sinde Yeşil Sebzeler: Salata, brokoli, yeşil fasulye, kuşkonmaz gibi nişastasız sebzeler.

TATLI YİYEBİLİRSİNİZ AMA…

Tatlı sizin için gerçekten önemliyse, önceden planlama yapmalısınız. Gün boyunca daha az karbonhidrat yiyin, böylece küçük bir tatlının keyfini çıkarabilirsiniz. Porsiyon boyutlarına dikkat etmeye ve fazladan lokma yememeye dikkat edin.Tatlı alacaksanız birkaç arkadaşınızla bölüşün.

KARBONHİDRAT ALIMI…

Karbonhidrat tüketiminiz için gün boyunca boşluk bırakın. Belirli bir zamanda hangi karbonhidratların tüketileceğini seçin. Ayrıca, kan şekeri artışını en aza indirmeye yardımcı olmak için yavaşça sindirilen ve emilen karbonhidrat karışımları vardır. Örneğin, içecek başına 200’den, bar başına 160’tan az kalori ile akıllı kontrollü bir seçim yapmış olursunuz. Buna karşılık, yüksek glisemik indeks ve glisemik yükleme özelliği olan yiyecekler hızla sindirilir ve kan şekerinde ani yükselmelere neden olur. Bu yüzden, rafine edilmiş ve işlenmiş karbonhidratları sınırlandırın ve elma, havuç, fasulye ve kaju gibi lif bakımından zengin yiyecekleri seçin.

FAZLADAN UYUYUN

Az uyku uyumak, kan şekerinizi kontrol etmeyi zorlaştırır, çünkü bu durum aynı zamanda vücudunuzdaki hormonları da etkiler. Ayrıca, uykusuzluk devam ettiğinde yüksek yağ ve yüksek şeker oranına sahip yiyecekler yeme isteğinizi artırır. Bu da sizi sağlıksız yiyecek seçimlerine yönlendirir ve sonrasında kendinizi daha fazla stresli hissetmenize neden olur. Kendinizi bu şekilde dengesiz yemek yemeye karşı korumak ve kan şekeri değişiminizi engellemek için her gece 7-8 saat uyumalısınız.

SAKIN VAZGEÇMEYİN

Bir yemekte programınız dışına çıktığınızı hissederseniz,  kendinizi suçlu hissetmek yerine, duygularınızı kabul edin ve bir sonraki öğünde kaldığınız yerden devam etmeye odaklanın. Küçük bir aksaklık tüm planınızı bozmasın. Seyrek de olsa aksilikler olabileceğini bilip hemen toparlanmalı ve sağlığınıza gösterdiğiniz özene devam etmelisiniz. Tatilde hareketsiz kalmaktan kaçının. 

BİR MOBİL UYGULAMA EDİNİN    

Diyabet ve diyabetinizde takip edeceğiniz diyeti yönetmenize yardımcı olabilecek birçok mobil uygulama bulunuyor. Tatilde  normal rutininizin dışındaki yiyeceklerle karşılaştığınızda bu tür uygulamaların çok yardımı olacaktır.

(Visited 48 times, 1 visits today)