Çocuklarda inmemiş testise 30 dakikalık ameliyat

Yeni  doğmuş erkek çocuklarının yaklaşık yüzde 4’ünde inmemiş testis sorunu görülebiliyor.  Bu oran, erken doğan prematüre bebeklerde yüzde 33’lere kadar çıkabiliyor. Tedavi edilmezse birçok ciddi sağlık sorununa neden olan inmemiş testis, el muayenesiyle tespit ediliyor. 30 dakikalık kapalı ameliyatla tedavi edilebiliyor.

Memorial Dicle Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Taner Kamacı, çocuklarda inmemiş testis sorunu ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

ERKEN DOĞANLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Halk arasında inmemiş testis olarak bilinen kriptorşidizm, testislerin doğuştan torbaya inmemesi durumudur. Testislerin torbadaki normal yerinde olması sağlıklı testis gelişimi, hormon ve sperm üretimi için mutlaka gereklidir. İnmemiş testis sıklığı, zamanında doğmuş bebeklerde yüzde 2-4 iken, bu oran erken doğmuş yani prematüre bebeklerde yüzde 20-33 gibi çok yüksek bir oranda görülmektedir. İnmemiş testis çoğunlukla tek taraflı görülmekle birlikte, bazen iki taraflı da görülebilir. Ancak bazı durumlarda testisler karın içinde kalmış olabilir ve dışarıdan hiç belirlenmeyebilir.

ÇOCUKLARINIZI KONTROL EDİN 

İnmemiş testis tanı ve tedavisi, ebeveynlerin erkek çocuklarının torbalarını kontrol etmeleri ve bu sorundan şüphelenmeleriyle başlar. Bu durumda çocuk cerrahisi uzmanı tarafından yapılacak fiziki muayeneyle tanı kesinleştirilir. Bazı vakalarda radyolojik tetkiklerden ve hormonal testlerden de faydalanılabilir. Ayrıca inmemiş testise başka anomaliler de eşlik edebilir. Tek taraflı inmemiş testis olgularında ek inceleme yapılmasına gerek kalmazken, iki taraflı inmemiş ve karın içinde kalmış testis varlığında eşlik edebilecek ek anomalilerin mutlaka araştırılması gerekmektedir.

1 YAŞINA KADAR AMELİYAT OLMALI 

Doğuştan inmemiş testis sorunu olan bebeklerde, 6’ıncı aya kadar testislerin kendiliğinden torbaya inmesi beklenir. Ancak 1 yaşına kadar torbaya inmeyen testisin artık kendi kendine inmesi beklenemez. Tedavi edilmezse 1-2 yaşından sonra inmemiş testislerde ciddi sorunlar görülebilir. Hastalığın tedavisinde altın standart ameliyattır. Bu yüzden inmemiş testis hastaları en ideal yaş aralığı olan 6 ay-1 yaş arasında ameliyat edilmelidir. İnmemiş testis tedavisinde hormon tedavisi de seçenekler arasındadır. Eskiden daha sık uygulanan hormon tedavilerinin başarı oranlarının çok düşük olduğunun anlaşılması nedeniyle günümüzde daha az tercih edilmektedir.

30 DAKİKA SÜREN KAPALI AMELİYAT 

Kasık kanalında tespit edilebilen testisler, çoğu zaman yaklaşık 30 dakika süren ameliyatlarla rahatlıkla torbaya indirilebilmektedir. Testislerin bulunamadığı hastalarda öncelikle radyolojik tetkiklerle tespit edilmeye çalışılır. Bazı durumlarda yine laparoskopik yani kapalı yöntem ameliyat ve kamera yardımıyla karın içi incelenir ve testis, karın içinde bulunursa torbaya indirilir.

İNMEMİŞ TESTİS TEDAVİ EDİLMEDİĞİNDE…

Hormon ve sperm üretiminin bozulmasıyla kısırlık oluşabilir.
Testis kanseri görülme riski 4-10 kat artar.
Testis damarları etrafında dönebilir ve testisin kanlanması bozularak kaybedilebilir.
Yukarıda kalan testis travmaya maruz kalabilir.
Kasık fıtığına neden olabilir.
Testisin torbada olmamasından kaynaklı psikolojik sorunlar yaşanabilir.
Tartışmalı olmakla birlikte inmemiş testisin, diğer tarafta bulunan ve sağlıklı olan testise de zarar vereceği gibi riskler taşımaktadır.

(Visited 17 times, 1 visits today)