Vegan ya da Vejetaryen Hamileler İçin Beslenme Tüyoları

Vejetaryen ya da vegan anne adayları da sağlıklı bir gebelik sürece yaşayabilir.

Fındık, ceviz, mercimek,  ıspanak, brokoli ya da bal kabağından ihtiyacınız olan protein, folik asit ve kalsiyumu alabilirsiniz.

Vegan ya da vejetaryen beslenme tarzını seçen pek çok kadın gebelik esnasında yeterli beslenemeyeceği endişesini duyabilir.  Oysa bazı noktalara dikkat edilerek, sağlıklı bir gebelik süreci yaşanabilir.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, gebelik sırasında vegan ve vejeteryan beslenmenin nasıl olması gerektiği konusunda şu bilgileri verdi.

Günlük beslenme programı oluşturun

İlk adım,  günlük beslenme programı oluşturmaktır.  Gebe bir kadın yeterli miktarda protein, esansiyel amino asit, omega 3 ve esansiyel yağ asitleri, demir, kalsiyum, D vitamini ve B12 vitamini tüketmelidir. İyi hazırlanmış beslenme planıyla bunu başarmak zor değildir.

Protein için fındık ve mercimek

Yumurta ve süt ürünleri tüketmiyor bile olsanız doğru alternatiflerle protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Burada ana mantık; ‘karıştır ve eşleştir’ olmalıdır. Mercimek, bezelye, fındık, fıstık ve kinoa mükemmel protein kaynağıdır.

Folik asit için ıspanak ve tam tahıllı gevrekler
Folik asit , gebelik öncesinde ve gebelik esnasında tüketilmesi gereken bir vitamindir. Gebelik esnasında fetüsün sinir sisteminin doğru gelişimi için şarttır. Ispanak, tam tahıllı gevrekler, kuşkonmaz gibi besinler mükemmel bir folik asit kaynağıdır.

Kalsiyum için brokoli ve incir

Gebelik boyunca yeterli kalsiyum alınması çok önemlidir. Günde ortalama 1000 mg kalsiyum tüketilmesi yeterli olacaktır. Süt ve süt ürünleri tüketilmese bile brokoli, incir, soya sütü, pirinç sütü, badem vs tüketilerek yeterli kalsiyum alınabilir.

Omega 3 ome yağ asitleri için bal kabağı ve fındık

Gebelik esnasında pıhtılaşma mekanizmasının işlerliği, kan basıncının düzenlenmesi ve mide barsak sisteminin sağlıklı çalışması ve daha pek çok hayati fonksiyon için omega 3 yağ asitleri gereklidir. Hücre zarının yapılanması için de gereklidir. Ceviz, fındık, fıstık, chia tohumu ve bal kabağı mükemmel bir omega 3 kaynağıdır.

Demir için kuru kayısı ve tam tahıl

Gebelikte günlük alınması gereken demir miktarı 27 miligramdır. Yeşil sebzeler, mercimek, bezelye, mantar ve kuru kayısı zengin demir kaynağıdır. Demir emilimini artırmak için C vitamininden zengin gıdalar da tüketilmelidir. Ancak yine de demir içeren takviyeler de gerekebilir.

Çinko için takviye edilmiş tahıl ve tohumlar

Çinko, bakterilere ve virüslere karşı bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir mineraldir. Gebelikte günde 11-12 miligram tüketilmesi gerekir. O da demir gibi tahıllarda, bezelye, mercimek gibi baklagillerde bolca bulunur.

B12 için soya sütü

Tüm bunların yanı sıra özellikle veganlar için yeterli B12 vitamini alınması önem taşır. Kuvvetlendirilmiş soya sütü ve tam tahıllar B12 katkısı sağlar.

(Visited 86 times, 1 visits today)