Sanofi, mRNA tabanlı Covid-19 aşı adayının klinik çalışmalarına devam etmeme kararı aldı

Fransız ilaç firması Sanofi, mRNA tabanlı Covid-19 aşı adayının klinik çalışmalarına devam etmeme kararı aldı. Firmanın Covid-19 pandemisiyle mücadelede aşı çalışmalarını adjuvanlı rekombinant bazlı aşı adayına yoğunlaştıracağı açıklandı.  

Firmadan yapılan açıklamada, Sanofi’nin mRNA tabanlı Covid-19 aşı adayının Faz 1/2 çalışmasının ara sonuçlarının olumlu olduğu, Faz 1/2 sonuçlarına göre, test edilen 3 dozajın tamamında, ikinci enjeksiyondan iki hafta sonra Covid-19 aşı adayının yüzde 91 ila yüzde 100  oranında antikor ürettiğinin gözlemlendiği kaydedildi.

Sanofi’nin mevcut ruhsatlı mRNA tabanlı Covid-19 aşı arzının küresel halk sağlığı ihtiyaçlarını karşılayacağı gerçeğinden hareketle, mRNA tabanlı Covid-19 aşı adayının klinik çalışmalarına devam etmeme kararı aldığı açıklandı.

Pandemi ile mücadelede, Sanofi aşı çalışmalarını adjuvanlı rekombinant bazlı aşı adayına yoğunlaşarak sürdürdüğü de kaydedilen açıklamada, şöyle devam edildi:

”Devam eden Faz 3 etkinlik ve güvenlilik çalışmasına paralel olarak Sanofi, gelişen halk sağlığı ihtiyaçlarını karşılamak adına bu çalışmanın da içeriğini genişletti. Yakın zamanda yayınlanan Faz 3 klinik öncesi verileri bu aşı adayının, birincil aşılamayı takiben bağışıklık tepkilerini güçlü bir şekilde arttırma potansiyeline sahip olduğunu gösterdi. 2021 yazında ABD, Avustralya, Fransa ve Birleşik Krallık’ta başlayan bu aşı adayına dair destek çalışmalarının sonuçlarının 2021 yılının 4. çeyreğinin sonunda alınması bekleniyor.”

(Visited 3 times, 1 visits today)