”Dumanla kirlenen maske kullanılmamalı”…

Solunum hekimlerinden, ”dumanla kirlenen maskeyi kullanmayın” uyarısı geldi.

Solunum Derneği TÜSAD, pandemi sürecinde getirilen sigara kısıtlamalarına destek verdi.

TÜSAD Tütün Kontrolü Çalışma Grubu’nca yapılan açıklamada, bunun yerinde bir karar olduğu belirtilerek, şunlar ifade edildi.

Uygulamada güçlükleri olabilir 

Maske kullanımının tavizsiz devamlığı için hiç takmayanlar veya usule uygun takmayanların bahane ve gerekçelerinden olan sigara içimini ortadan kaldırması yönüyle, güncel uygulama çok isabetlidir ve desteklenmelidir. Ancak yasaklamaların geneli (tüm açık alanları) kapsamaması nedeniyle özellikle büyük şehirlerde sigara içmeye yasak alan tanımlaması, birbiriyle iç içe geçmiş alanların varlığı (Örneğin; içinde durak barındıran sokak benzeri alanların durumu ve tanımlanan yasaklı alanlara mesafe uzaklığı) uygulamada güçlüklere neden olabilir.

”Bilinçli yanlış yorumlar” yapılabilir  

Güncel mevzuatın halka doğru bir şekilde açıklanamaması halinde ‘bilinçli yanlış yorumlar’ yapılabilir. Örneğin; bu genelgenin uygulamadaki diğer kapalı alan kısıtlamalarının devamı değil de, alternatifi olarak yorumlanması riski doğabilir. Bu şekilde kafe ve benzeri yerlerin yeni uygulamada sigara tüketiminde sığınma yerleri olması, dumansız hava sahasıyla ilgili çok kıymetli çalışma ve sonuçlarını silebilir.

Dumanla kirlenen maske kullanılmamalı 

Sigara içerken ya da içtikten sonra maskesini takan kişilerin, maskenin mekanik bariyer etkisine bağlı nefes almasıyla ilgili güçlüğü olabilir. Dumana maruz kalmış maske, kirli maske kullanımı gibi ek sorunlara da yol açabilir.

(Visited 14 times, 1 visits today)