Çocuklara bu balıkları yedirin

Çocukların sağlıklı gelişimleri için balık tüketmeleri önemli. Ancak, uzmanlar ailelerin çocukları için çiftlik balığını tercih etmemeleri gerektiğini vurguluyor. Onlara hamsi, istavrit ve sardalya gibi balıkların yedirilmesini öneriyorlar.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hande Namal Türkyılmaz, çocuklarda balık ve Omega 3 takviye edici gıda seçimi hakkında uyarı ve önerilerde bulundu.

Çocukların balık tüketiminde sınırlar bulunmakta

Çocuklar dengeli ve doğru beslenmelidir. Sebze ağırlıklı olmak üzere de haftada iki ya da üç kere balık ve et tüketmelidir.  Çocukların balık tüketmesi konusunda aileler genel olarak sorunlar yaşar. Çocuklar sorunsuz bir şekilde balık yese bile, balık tüketiminde ağır metal içerme tehlikesi olduğu için çocukların balık tüketiminde sınırlamalar bulunmaktadır.

Çiftlik değil yüzey balıkları 

Çiftlik balıkları yemle beslendikleri için çocukların sağlığı açısından tercih edilmemeli. Çocuklar, yüzey balıkları ya da küçük tuzlu su balıkları tüketmelidirler. Çocukların tüketmesi için ülkemizde bulunan hamsi, istavrit, uskumru ve sardalya gibi balıklar tercih edilebilir..

Beyin ve göz gelişimi için Omega 3 

Çocuklarda beyin ve göz gelişimini desteklemek ve ileride odaklanma sorunu yaşamaması için Omega 3 takviye edici gıdaların kullanılması büyük önem taşımakta. Göz gelişimine özellikle A vitamini ile birlikte olan Omega 3 takviye edici gıdanın ciddi katkıları vardır. Çünkü A vitamini katkılı Omega 3 takviye edici gıda, direkt olarak gözdeki retina tabakasındaki sinir sistemine katkı sağlayarak, göz tembelliği gibi göz rahatsızlıklarını engelleyebilir.

Omega 3 takviye edici ürün seçerken bunlara dikkat edin 

Piyasada birçok Omega 3 takviye edici ürün bulunmakta. Omega 3 takviye edici gıda tercih ederken ağır metal bulunma riskine, balığın neresinden elde edildiğine, yağ asit oranlarına ve formuna dikkat edilmeli. Ağır metal riskini önlemek için, küçük yüzey balıklarından elde edilen balık yağları tercih edilmelidir. Bunun yanında Omega 3 yağ asitlerine bakıldığında, DHA ve EPA olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Çocuklarda tercih edilen Omega 3 takviye edici gıdada,  beyin ve göz sağlığında daha etkili olan DHA oranının daha yüksek olmasını tercih etmekteyiz. Ancak kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışılmalı.

(Visited 34 times, 1 visits today)