Batı tipi beslenme arttıkça mide kanseri de artıyor

Türkiye’de tüm kanserler arasında erkeklerde yüzde 5,8 ile beşinci sırada yer alan mide kanseri, kadınlarda ise yüzde 3,7 ile altıncı sırada. Mide kanserini önlemedeki en önemli adım ise sağlıksız beslenmenin önüne geçilmesi.

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Pata, batı tipi beslenmenin mide kanserinin artışına yol açabildiğini belirterek, ”Özellikle donmuş gıdalar ve fastfood bu anlamda çok tehlikeli. Tuzlanmış, salamura veya turşu benzeri aşırı tuz içeren yiyecekler; etleri mangal, barbekü gibi doğrudan ateşte pişirmek ve fazla miktarda işlenmiş et ve et ürünlerinin sık tüketiminin mide kanseri riskini artırdığı görülmekte” dedi.

Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Pata, batı tipi beslenmenin mide kanserinin artışına yol açabildiğini belirterek, ”Özellikle donmuş gıdalar ve fastfood bu anlamda çok tehlikeli. Tuzlanmış, salamura veya turşu benzeri aşırı tuz içeren yiyecekler; etleri mangal, barbekü gibi doğrudan ateşte pişirmek ve fazla miktarda işlenmiş et ve et ürünlerinin sık tüketiminin mide kanseri riskini artırdığı görülmekte” dedi.

100 bin kişide 14.2 ile Türkiye’nin mide kanserinde orta riskli bölgeler grubunda yer aldığı kaydeden Prof. Dr. Cengiz Pata, tüm kanserler arasında erkeklerde yüzde 5,8 ile beşinci sırada yer alan mide kanserinin, kadınlarda ise yüzde 3,7 ile altıncı sırada yer aldığını söyledi. görüldü.

“AVRUPA’DA EN OBEZ ÜLKEYİZ”

Mide kanserini önlemedeki en önemli adımın sağlıksız beslenmenin önüne geçilmesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Cengiz Pata,  obezitenin artmasıyla doğru orantılı olarak mide kanseri görülme sıklığının da arttığını, bu nedenle Akdeniz tipi beslenme ile birlikte kilo kontrolünün mide kanseri riski azaltabileceği uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Cengiz Pata, şöyle devam etti:

 “Ne yazık ki son yıllarda Avrupa ülkeleri arasında obezitede ilk sırada yer alıyoruz. Bunun bir an önce önüne geçmemiz gerekiyor. Öte yandan batı tipi beslenme de mide kanserinin artışına yol açabiliyor. Özellikle donmuş gıdalar ve fastfood bu anlamda çok tehlikeli. Tuzlanmış, salamura veya turşu benzeri aşırı tuz içeren yiyecekler; etleri mangal, barbekü gibi doğrudan ateşte pişirmek ve fazla miktarda işlenmiş et ve et ürünlerinin sık tüketiminin mide kanseri riskini artırdığı görülmekte.”

HELİKOBAKTER PİLORİYE DİKKAT!

Helikobakter pilori olarak adlandırılan mide bakterisine bağlı enfeksiyonun, gastrit, ülser hatta yıllar içinde doku değiştirerek mide kanserine dahi yol açabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Cengiz Pata, şunları dile getirdi:

“1994’de Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı raporla helikobakter pilori mide kanserinin en önemli nedenleri arasında sayılmış. Helicobacter pylori sadece insan midesinde yaşayabilir. Mide asidinin tüm bakterileri öldürür ancak bir takım enzimler salgılayarak o asitli ortamın içinde yaşayabilir. Helkobakter pilori, yiyeceklerden, içeceklerden bulaşmaz. İnsandan insana bulaşır. Anneden çocuğa bulaş en sık karşılaşılan yollardan birisidir. Uzun yıllar midede sessiz yaşayabilir. Yıllar sonra başka vücut içerisinde başka faktörlerle bir araya gelerek gastrit, ülser veya doku değişmesine paralel olarak kansere yol açabilir.” 

(Visited 14 times, 1 visits today)