Kalp hastası çocuklar da, robotla ameliyat ediliyor

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Bölümü’nden Robotik Kalp Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. İhsan Bakır, konuya ilişkin şu bilgileri verdi.

ÇOCUK HASTALARDA ÇOK AVANTAJLI  

Robotik ameliyatlar , ülkemizde de kalp ameliyatlarında sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Bu ameliyatların hem hasta konforu,  hem de özellikle çocuk vakalardaki olumlu sonuçları nedeniyle pek çok avantajı bulunmakta.  Küçük bir kesiden göğüs kafesini açmadan gerçekleştirilen ameliyatlar sayesinde hasta daha hızlı sürede,  daha az ağrı ile iyileşiyor. Ayrıca ameliyat izi kalmıyor. Özellikle çocuk hastalarda çok avantajlı. Göğüs kemiğini açmadan gerçekleştirilen ameliyatlarla çocuklar hem büyük bir ameliyat geçirme travmasından kurtuluyor, hem de vücudunda büyük ameliyat izleri taşımıyor. Okul hayatına da kısa sürede dönüyor. 

HASTA BÜYÜK BİR AMELİYAT OLMUŞ GİBİ HİSSETMİYOR  

Robotik kalp cerrahisi en sık koroner kalp hastalıklarında, by-pass cerrahisinde kullanılıyor. Bir veya iki damara robotik cerrahi ile by-pass yapmak mümkün. Bu alanda üç farklı robot versiyonu geliştirildi. Günümüzde en çok Da Vinci kullanılıyor. Daha küçük kesilerden büyük kalp ameliyatlarının yapılmasına imkan sağlayan robotik kalp cerrahisinin pek çok avantajı var. Hasta konforu artıyor,  iyileşme süreci kısalıyor. Yoğun bakımda kalma süresi 1, hastanede yatış süresi 3 güne iniyor.  Ayrıca psikolojik etkisi de çok önemli. Hasta, büyük ameliyat geçirmiş gibi hissetmiyor.

HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR?

Robotik kalp cerrahisi mitral kapak tamiri ve değişimi, triküspit kapağın tamiri ve değişimi, sol ve sağ kulakçıklar arasındaki ASD denilen doğuştan bulunan kalp deliğinin kapatılması, kalpte yerleşmiş tümörlerin çıkarılması için çok rahat kullanılabiliyor. Robotik cerrahi asıl harikaları mitral kapak tamirinde yaratıyor. Erişkin ve 40 kilonun üzerindeki çocuk ASD (atriyal septal defekt-kalpte delik) ve uygun vakalarda da VSD (ventrikler septal defekt-kalpte delik) için kullanılabiliyor.

KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİL?

Her kalp hastasına robotik cerrahi uygun olmayabilir. By-pass’da tek damara robotik cerrahi yapılabiliyor ama diğer damarlara eğer gerekiyorsa ya açık cerrahi ya da eş zamanlı hibrit girişim dediğimiz bir veya iki damara robotik by-pass, diğer iki damara stent işlemi uygulayabiliyoruz. Robotik kalp ameliyatları, yara iyileşmesi daha hızlı olduğu için diyabet hastaları açısından da avantajlı. Ancak diyabet hastalarında bir damarın birkaç yerinde problem olabilir. Çünkü bu kişilerde genellikle yaygın bir damar hastalığı söz konusu. Bir damarın birkaç yerine robotla by-pass yapmak çok ideal olmayabilir. O zaman belki açık cerrahi düşünülebilir. Aynı anda 5 damarına müdahale edilmesi gereken bir hastada da robotik cerrahi doğru bir seçenek değil. Ayrıca daha önceden geçirilmiş bir akciğer hastalığı, akciğerin bulunduğu göğüs boşluğunda yapışıklıklar veya kalp zarında yapışıklıklar varsa, robotik cerrahi uygulanmamalı.

(Visited 61 times, 1 visits today)