Beyni zinde tutmanın yolu ”arkadaşınızı aramaktan” geçiyor

Beyin gelişiminin belli bir yaştan sonra durduğu düşüncesi yerini, ”vücudumuzun amiral gemisinin sürekli geliştiği” bilgisine bıraktı.  Uzmanlara göre, 65 yaşından sonra bile beynin aktif ve dinç tutulmasıyla, şiddetli bilişsel kayıplar 5 yıl ötelenebilmekte. Bu yaş grubu, beyni zinde tutmak için neler yapabilir?

 

Yaşamın her döneminde beyin sağlığını geliştirmenin mümkün olduğunun altını çizen Acıbadem Ankara Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Esra Mıhçıoğlu, yaşlılık dönemi için beyni zinde tutmanın ipuçlarını verdi.

 ”65 yaşından sonra beyinde bazı değişiklikler kaçınılmaz ancak…”

65 yaşından sonra beyinde bazı değişiklikler kaçınılmaz oluyor. Ancak ne kadar çok vücudunuzu sağlıklı tutarsanız ve beyninizin farklı bölümlerine meydan okursanız, iyi çalışmasını da o kadar desteklersiniz. Beynin aktif ve dinç tutulmasıyla şiddetli bilişsel kayıplar 5 yıl ötelenebiliyor.

Neler yapılabilir?

 Günde en az bir arkadaşınızı arayın: Arkadaşlarınız ve ailenizle ne kadar çok iletişim halinde olursanız, beyninizi çalıştırmanız için o kadar çok fırsat yaratırsınız. Daha az sıklıkta sosyal iletişim, yalnızlık ve fiziksel hareketsizlik, ileri yaşam depresyonu dahil olmak üzere diğer iyi bilinen demans risklerini artırır.

Akıllı telefon kullanımını öğrenin: Çok fazla teknoloji, gelişen beyin için zararlı olabilirken uzaktan eğitim, online bankacılık, online alışveriş, telefonunuzda kelime sudoku oyunları oynamak önemli olabilir. Sosyal ve zihinsel olarak aktif kalmanın bir aracıdır.

 Haftada en az bir kez farklı şeyler yapın: Emeklilikte insanlar genellikle aynı alışkanlıkları sürdürür. Ancak küçük yenilikler yaparak motivasyonu, uyanıklığı ve hızı artıran güçlü bir nörotransmiter (nöronlar arasında iletişimi sağlayan kimyasallar) olan norepinefrin hormonunun salgılanmasını uyarabilir ve bu şekilde öğrenmeniz kalıcı hale gelir.

 Tekerlekli sandalyede bile egzersiz yapın: Yürüyüş gibi orta düzeyde egzersiz, hem sağlıklı yaşlılarda hem de hafif bilişsel bozukluğu olanlarda, beynin dış tabakasının küçülmesini tersine çevirmeye yardımcı oluyor. Günde 15 dakika kadar kısa bir yürüyüş bile etkili. Bu nedenle tekerlekli sandalyeye bağlıysanız bile oturarak egzersiz yapabilirsiniz.

 Evinizi güvende tutun: Düşmeler, travmatik beyin hasarının önde gelen nedenidir ve 75 yaşından sonra düşme riski büyük ölçüde artar. Başınızı döndüren herhangi bir ilaç kullanmadığınızdan, gözlük reçetenizin güncel olduğundan emin olun ve gözlerinizi kontrol ettirin. Kablolar, kilimler ve gevşek korkuluklar gibi takılma riskini artıran durumları gözden geçirin.

(Visited 7 times, 1 visits today)