Türkiye’nin Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) onaylı ilk Kovid-19 tanı kiti

Bioeksen Ar-Ge Teknolojileri’nin Sağlık Bakanlığı ortaklığıyla geliştirdiği Kovid-19 tanı kiti, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) onayını aldı. 

Bioeksen Ar-Ge Teknolojileri ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile geliştirilen ve Bioeksen firması tarafından üretilen “Bio-Speedy® SARS-CoV-2 (2019-nCoV) qPCR Tespit Kiti, DSÖ onayını alarak, acil durum kullanım listesine girdi.

Alınan onay ile Birleşmiş Milletler (BM) ve üye ülkeler, Bioeksen’in tanı kitini ilave bir onay mekanizmasına gerek duymadan doğrudan kullanabilecek. DSÖ tanı kitini satın alıp, ekonomik açıdan zor durumda olan bölgelere de dağıtabilecek.

Türk tıbbi tanı teknolojisi, sektörün dünya liderleri arasına katıldı

DSÖ onayını alan Bioeksen Ar-Ge ve Sağlık Bakanlığı ortaklığıyla geliştirilen Kovid-19 tanı kiti Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilk olma özelliği de taşıyor. Onay ile ülkemiz tarihinde ilk defa bir yerli tıbbi tanı teknolojisi tüm dünyanın kullanımına sunulmuş oldu.

Dünyada “Acil Kullanım Listeleme” kapsamına girmeyi başaran 22 test var

Bioeksen Kurucusu Canan Ketre Kolukırık, “Kovid-19 tanısında küresel çapta bir diğer otorite kurum olan Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onayını alan yaklaşık 200 test mevcut, firmamızın da FDA onaylı Kovid-19 tanı kiti mevcut, ancak DSÖ onayını alıp EUL kapsamına giren sadece 22 test var. Bu testler, sektörlerinde dünya lideri firmalar tarafından üretilmekte. Bu listeye girmeyi başarmak hem bizler hem de ülkemiz için gurur verici, çünkü bu listede yer almak sadece bir ürünün en üst otorite tarafından onaylanmasından ziyade, Bioeksen’in dünya çapında birçok rakibini geride bıraktığının resmi bir göstergesi” dedi

(Visited 12 times, 1 visits today)