Ramazan’da koronaya karşı bağışıklığı güçlendirecek öneriler

Pandemi hız kesmeden devam ederken,  Ramazan birlikte sağlıklı beslenme daha da önem kazandı. Uzmanlara göre,  bu dönemde bağışıklığınızı güçlendirmek için iftar menünüzde ev yapımı yoğurdu mutlaka bulundurun. Sebze yemekleri ve salataların, haşlanmış fasulye veya nohut ilavesiyle besleyici değerini artırın. Sıvı kaybı için su yanında maden suyu da tüketin. 

Yayla Agro Sağlıklı Beslenme Departmanı Diyetisyeni Nihal Tunçer, Ramazan ayında Covid-19’a karşı bağışıklığı güçlendirecek önerilerde bulundu.

”Bazı çalışmalarda orucun bağışıklık sistemini onardığı sonucuna ulaşıldı. Ancak… ”

Ramazan orucunun bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini inceleyen bazı çalışmalarda, oruç tutmanın bağışıklık sistemini onardığı sonucuna ulaşılmıştır. En az 3 günlük oruç sonrası, vücudun yeni beyaz kan hücreleri üretmeye başladığı ve bağışıklık sistemini enfeksiyonla savaşmak için canlandırdığını gösteren çalışmalar mevcut.

Yapılan çalışmaları bütün olarak değerlendirdiğimizde, genel sağlıklı beslenme kurallarına bağlı kalarak yeterli ve dengeli bir beslenme planı içerisinde oruç tutmak, Covid-19 virüsüne karşı bağışıklığınızı düşürmezken, artırır gibi görünüyor. Ancak, Covid-19 yeni bir hastalıktır ve risk faktörleriyle ilgili sınırlı sayıda çalışma vardır. Oruç tutmadan önce tanısı konulmuş bir sağlık problemi olanlar mutlaka doktorlarıyla görüşerek karar vermelidir.

 İftar ve sahur menülerinde protein alımına dikkat edin

Oruç tutmanın sağlık için atfedilen faydalarından yararlanabilmek ve güçlü bir bağışıklık sistemi için iftar ve sahur menülerinin yeterli, dengeli bir besin içeriğine sahip olması gerekiyor. Hücre yapım ve onarımda görev alan proteinler, bağışıklık sistemimiz için vitamin ve mineraller kadar önemlidir. Protein tercihi haftada 2-3 gün hayvansal kaynaklı besinlerden yana yapılabileceği gibi, 2-3 gün de bitkisel proteinlerden seçim yapılmalı.

Yüksek protein ve lif içeren bakliyatları tüketin

Bitkisel kaynaklı proteinler, yüksek protein ve daha düşük doymuş yağ içerir. Buna karşılık hiç kolesterol içermezler. 8-10 yemek kaşığı kuru fasulye veya nohut yemeği, yaklaşık 15 gram protein sağlar. Bitkisel protein kaynaklarından özellikle kuru fasulye, nohut, barbunya, mercimek gibi kuru baklagiller proteine ek olarak yüksek lif içerdiklerinden,  Ramazan ayında en sık karşılaşılan problemlerden biri olan konstipasyon (kabızlık) probleminin çözümüne de yardımcı olacaktır. Sebze yemekleri ve salatalara haşlanmış fasulye veya nohut ilavesiyle besleyici değerini artırabilirsiniz.

Ev yapımı yoğurt gibi fermente gıdalar tercih edin, yoğurda keten tohumu ekleyin

İftar menülerinizde ev yapımı yoğurt veya lif ile zenginleştirilmiş yoğurtlu mezeler bulundurabilirsiniz. İçerisinde hiç lif bulunmayan yoğurda ilave edeceğiniz 1-2 yemek kaşığı keten tohumuyla lif miktarını 3 grama çıkarabilir, hem de keten tohumunun yüksek omega-3 oranıyla, bağışıklığınızı daha çok destekleyebilirsiniz.

  Sahurda gün boyu tok tutacak besleyici seçenekler tercih edin

Sahurda ne yersek yiyelim 4-5 saat sonra acıkma hissi başlayacaktır. Önemli olan bu acıkma hissinin dayanılabilir olması ve günlük rutinimizi engellememesidir. Sahurda kahvaltılık bol yeşillik, meyve tercih edilebileceği gibi kahvaltı etmek istemeyenler için çorba iyi bir tercih olacaktır. Ancak bu çorba, besleyici ve protein değeri yüksek, mercimek çorbası, sarı bezelye çorbası gibi baklagillerden tercih edilmeli. Çorbanızın içine 2 yemek kaşığı chia tohumu eklemek, daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

 Su içmeyi unutmayın

Covid-19 döneminde dehidratasyon (sıvı kaybı) riski daha fazla olduğundan, sıvı tüketimine özen gösterilmesi gerekir. Virüse karşı alınan tedbirlerin başında gelen ve zorunlu bir kural olan maske kullanımı, özellikle tüm gün maske kullanması gerekli olan kişilerde dehidratasyon riskini artırabilir.  Oruç tutan bireylerde sık rastlanan sıvı kayb; halsizlik, dikkat dağınıklığı, baş ağrısı ve zayıf bir bağışıklık sistemi ile karakterizedir. Sıvı kaybının artacağı bu günlerde hem daha güçlü bir bağışıklık sistemi, hem de daha sağlıklı bir şekilde oruç tutabilmek adına iftar ve sahur vakitleri arasında sıvı alımı mutlaka artırılmalı.

Özellikle çay, kahve gibi diüretik etkisi olan içecekler yerine sıvı ihtiyacını karşılamada ilk tercih su olmalıdır. Günde 1 veya 2 şişe maden suyu da özellikle gün içerisinde terlemeyle kaybolan mineral dengesini desteklemek ve sıvı ihtiyacını karşılamak adına iyi bir tercih olacaktır.

(Visited 9 times, 1 visits today)