Liseli gençlerin yarısı, hayatlarında bir kez de olsa siber zorbalığa uğruyor

Siber zorbalık, günümüzün en yaygın ve önemli sorunları arasında yer alıyor. Yurt dışında yapılan araştırmalara göre, liseli gençlerin yüzde 50’si, hayatlarında bir kez de olsa siber zorbalığa uğruyor. Uzmanlar, bu konuda ülkemizde de çok ciddi bir risk olduğuna işaret ediyor. Çünkü, yapılan çalışmalara göre, Türkiye’de 16 yaşındaki lise öğrencileri, zamanlarının 3 saatten fazlasını internette geçiriyor.

Siber zorbalık konusunda ailelere önemli görevler düştüğünü vurgulayan NPİSTANBUL Beyin Hastanesi AMATEM Koordinatörü, Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, ailelere şu uyarı ve tavsiyelerde bulundu.

İnternette geçirilen süre çok fazla

Siber zorbalık bütün dünyada yaygın. Yurt dışında yapılan araştırmalarda, liseli gençlerin yüzde 50’si  hayatında bir kez de olsa siber zorbalığa uğramış görünüyor. Ülkemizde de çok ciddi bir risk var. Çünkü,  özellikle 16 yaş lise öğrencilerine yönelik yapılan çalışmalarda,  günün üç saatinden daha fazlasını internette geçirdiklerini görüyoruz. İnternette oldukları süre içinde siber zorbalıkla karşı karşıya gelme riskleri çok fazla.

Süre ve nasıl kullandıkları denetlenmeli

Siber zorbalığa karşı alınacak önlemler konusunda ailelere önemli görevler düşmekte. Birincisi aileler, çocukları internete girdikleri sırada denetlemeliler. Nereye giriyor, nereyle görüşüyor, hangi sitelere giriyorlar? Zaman zaman koruma programlarıyla, zaman zaman da interneti kontrol ederek, zararlı olabilecek sitelere girmeleri engellenmeli.

Okullarda da farkındalık alanında çalışmalar yapılmalı. Denetim ve siber zorbalık konusunda gençlerin de farkındalığı artırılmalı.

Sibel zorbalık bu yöntemlerle yapılıyor

Siber zorbalık, birçok yöntemle yapılabiliyor. Bunlardan bir tanesi, kişiye değersiz olduğunun hissettirilmeye çalışılması. Burada amaç, gencin kendinin değersiz olduğunu hissetmesi ya da psikolojik olarak veya fiziksel olarak bir engelinin ortaya konularak, kişiye değersiz olduğunu, hayatının yaşamaya değmez olduğunu hissettirmek. Gence ‘Neden kendini öldürmüyorsun, senin bu dünyada ne yerin var?’ gibi mesajlar verilmeye çalışılıyor.

Özel bilgileri alınarak aşağılanması hedefleniyor

Bir diğer yöntemde de,  başka bir kimlik altında kız ya da erkekle karşı cinsten bir arkadaşlık kurarak, özel bilgileri alınıyor. Daha sonra da bunların sanal ortamda başkaları tarafından görülmesini sağlanıyor. Böylece  kişinin küçük düşürülme ve aşağılanması hedefleniyor.

Fotoğraflar yoluyla uygulanabiliyor

Yine bir başka yöntemde de, farklı resimler çekilerek, bunlar sanal ortamda yayılarak, kişi kötü duruma düşürülmek ve aşağılanmak isteniyor.

Oyun esnasında bile olabilir

Oyun esnasında bile olabiliyor. Beğenmediği bir oyunla ilgili bir yorum yapınca, ondan nefret eden ya da oyundan nefret ettiği için ondan nefret duyan bir başka genç, birçok ortamda bunun adresini vererek, kendisine bir düşman grup oluşturabiliyor.

(Visited 15 times, 1 visits today)