Bilgisayar oyunu kadar saatlerce oturduğunuz koltuğa da önem verin

Bilgisayar oyunu oynayanlar için bilgisayarın özellikleri, oyunlar ve kulaklık çok önemli. Ancak bir o kadar önemli konu da, koltuk. 

Çünkü uzan saatler boyunca bilgisayar başında oturanlarda duruş bozukluklarından, kalp hastalıklarına kadar pek çok sağlık sorunu ortaya çıkabiliyor.  

Bazen saatlerce üzerinde oturduğunuz koltuğu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?  

Çilingirler Ofis Mobilyaları Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çilingir,  oyuncu koltuğu seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

En önemli konu ergonomi 

Koltuk seçiminde en önemli konu, koltuğun ergonomisi. Oyun oynarken bel, sırt ve boyun destek almazsa, zaman içerisinde dayanılmaz acı ve ağrılara sebep olur. Oyuncu koltuğunun beli, sırtı ve boynu desteklediğinden emin olmalı. 

Ardından mekanizma…

Eğer bunlar tamam diyorsanız,  ikinci bakılması gereken yer mekanizmasıdır. Mekanizma dinlenmeniz için gerektiğinde geriye doğru yeterli açıda oyuncu koltuğunu yatırmalıdır. Bu uzun süreli oyunların arasında size dinlenmeniz ve biraz olsun kaslarınızın rahatlamasına olanak verir.

Ayarlı kol, olmazsa olmaz 

Koltuğun sağlamlığının da incelenmesi gerekir. Yıldız ayağın metal olması, kilosu ne olursa olsun herkesin rahatlıkla uzun süre oyuncu koltuğunu kullanmasını sağlar. Mümkünse alüminyum ayak, eğer yoksa metal ayak olması çok önemlidir.

Ayrıca ayak haricinde, oyuncu koltuğunun kollarının da ayarlanabilir olması gerekir. Kol desteği herkesin anatomik yapısına göre farklılık göstereceği için ayarlı kol olmazsa olmazlar arasındadır.

Kilo ve boyunuza göre seçin 

İyi bir oyuncu koltuğunun sırt ve bel destekleri öne, arkaya, yukarı ve aşağı olmak üzere 360 derece ayarlanabilir olmalı. Bununla birlikte yüksek arkalığa sahip oyuncu koltukları, sırtın üst kısmına da destek sağlayarak, bele binen yükü azaltma özelliğine sahiptir. Oyuncu koltuğunun derinliği, temelde minderin ucundan sırtlığa kadar olan kısmı ifade eder. Burada önemli olan, ebatlarınıza göre bir oyuncu koltuğu seçmeniz. Minyon yapılı birinin derinliği yüksek olan bir oyuncu koltuğunda rahat etmesi pek mümkün değil.

(Visited 21 times, 1 visits today)