Koronavirüs anneden bebeğe bulaşır mı?

Koronavirüsün etkileri, gebeler için de büyük önem taşıyor. Acaba koranavirüs, anne adayından bebeğe geçebilir mi? Koronavirüs tanısı alan anne, bebeğe süt verebilir mi?

Anne adayından bebeğine geçmiş bir olgunun henüz gösterilmediğini belirten Centrum Clinic Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre Pabuçcu, yine de riskin sıfır olmadığını vurguladı. Ve şu uyarılarda bulundu.

Koronavirüs  anneden bebeğe geçer mi?

Böyle bir olasılık var ancak bugüne kadar bu tarz bir vaka bildirilmedi. Bebeklerde veya amniyon sıvılarında virüs gözlenmedi. Enfeksiyonu kapmış anne adaylarının doğum sonrası bebeklerinde herhangi bir korona virüse ait sağlık problemine rastlanılmadı. Ancak yine de tedbirli olmak ve hasta gebelere çok dikkatli yaklaşmak gerekli.

Koronavirüs tanısı alan anne bebeğe süt verebilir mi?

Virüs enfeksiyonu yakın temasla insandan insana damlacık yoluyla geçen veya öksürme, hapşırmayla bulaşan bir enfeksiyondur. Bazı mikroplar -mesela HIV- sütle geçebilen bir mikrop. Ancak Kovid-19 için yapılan çalışmalarda sütte virüs izlenmedi. Yani emzirmede sorun yok gibi görünse de Kovid-19 tanısı almış gebelerde emzirmenin kesilmesi ve riskin azaltılması öneriliyor. Özetle, gebelik birçok sistemde değişikliğin olduğu bir dönem. Bağışıklık baskılanabilir. Bu dönemde daha dikkatli olunmalı ve önlemleri herkesten çok önemsenmeli.

(Visited 21 times, 1 visits today)