Kadınlara, “KENDİNİ ER-TE-LE-ME” çağrısı

Türkiye Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD), 8 Mart Dünya  Kadınlar Günü nedeniyle “KENDİNİ ER-TE-LE-ME” filmiyle, kadınları yılda bir kez kadın hastalıkları konusunda muayeneye olmaya çağırdı.

Kanserden adet düzensizliğine, kadın sağlığının en hayati konusu erken tanı. Bunun yolu da düzenli kontrollerden geçiyor. Erken tanıyla  sık rastlanan kadın hastalıklarının yanı sıra, kadınlarda en çok görülen ve hayatı tehdit eden en önemli sağlık sorunlarından “meme ve rahim ağzı kanserlerinin” başarıyla tedavisi ve kadınların sağlıklı bir yaşam sürdürmesi mümkün. Bu nedenle kadınların “KENDİNİ ER-TE-LE-ME”den, düzenli kontrolleri ihmal etmemesi gerekiyor.

TJOD UYARIYOR

Tüm hastalıkların başarıyla tedavi edilebilmesi için erken tanının şart olduğunun altını çizen Türkiye Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) , bu yıl 8 Mart Kadınlar Günü nedeniyle “KENDİNİ ER-TE-LE-ME” filmiyle sosyal medyada, kadın sağlığını korumak ve geliştirmek için farkındalık yaratmayı hedefliyor.

Bu kapsamda açıklama yapan dernek başkanı Prof. Dr. Ateş Karateke, şunları kaydetti:

 Ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanseri erken yakalandığında tedavi edilebiliyor. Ancak ülkemizde genellikle geç dönemde fark ediliyor. Kırk yaşından itibaren her yıl meme sağlığı kontrolü yapılması ve her yıl ya da iki yılda bir mamografi yaptırılması erken tanı ve tedavi şansı sunuyor. Önlenebilir bir kanser türü olan rahim ağzı kanseri için yıllık jinekolojik kontroller ve doktorun önerisi doğrultusunda düzenli smear ve diğer tarama testlerinin yapılması erken tanı konmasını ve kanserin daha ortaya çıkmadan yakalanarak sağlıklı bir yaşam sürülmesini sağlıyor.

YILDA BİR KEZ DÜZENLİ KONTROLE GİDİN

İstenilen zamanda, istenilen kadar çocuk sahibi olmak ve mutlu bir aile kurmak için en doğru doğum kontrol yöntemini ertelemeden hekime danışın. Kadınların yaklaşık yarısında görülen ancak çoğu kadın tarafından normal olduğu düşünülerek doktora danışılmayan adet sancısı ve 10 kadından 3’ünde görülen aşırı ve düzensiz adet kanaması da kadınların hayatlarını olumsuz etkiliyor. Bu durumların altında hormonal düzensizlikler ve farklı hastalıklar yatabilir. Doğru tanının konması ve tedavinin yapılabilmesi için mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışın. Yılda 1 kez kadın hastalıkları muayenesine gitmek gerekir. Kadınların sağlığı, geleceği ve aileleri için çok önemli. Bu nedenle kadınlarımıza ‘KENDİNİ ER-TE-LE-ME, düzenli kontrolleri ihmal etme!’ diyoruz..

 

(Visited 27 times, 1 visits today)