Her erkek hayatında en az bir kez yaşıyor: ”Sertleşme sorunu”

Her erkek aktif cinsel hayatında en az bir kez sertleşme sorunuyla karşılaşıyor. Sorunun kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, depresyon, sigara ve alkol  gibi pek çok sebebi olabiliyor. Uzmanlar, tıbbi arayışa girmeden önce alkol ve sigarayı bırakma, stres ve anksiyete yaratan ortam ve olaylardan uzaklaşma, bol hareket ve egzersiz gibi önerilerde bulunuyorlar. Sertleşme sorunu tedavisi nasıl yapılmakta? İlaçla tedavisi mümkün mü? Penise şok dalga uygulaması nedir? Mutluluk çubuğu kesim çözüm sağlar mı?

 

 Üroloji Uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman,  sertleşme bozukluğu ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Sosyal yapıyı derinden etkileyen bir durum 

Sertleşme sorunu, sosyal yapıyı derinden etkileyen bir durumdur.  Bu yüzden en az diğer hastalıklar kadar, belki daha fazla tedavi arayışına girilmesi gerekmektedir. Belli bir dönemde, iş yorgunluğu, stres, geçimsizlik gibi durumlarda münferit olarak bu sorunla karşılaşılırsa dert edilmeyebilir. Ama sorun tekrarlar veya gittikçe kötüleşirse tedavi arayışı kaçınılmazdır.

Bu problemin toplumda yaygınlığı hakkında en sağlıklı rakamlar ABD’den alınmaktadır. Buna göre, 40-70 yaş arasındaki erkeklerde yüzde 10 oranında tam sertleşme bozukluğu, yüzde 52 oranında ise değişik derecelerde erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) mevcuttur. Bunların yüzde 80 kadarı, organik/bedensel bir nedene bağlıdır.

Sertleşme bozukluğu neden olur ?

Kalp-damar hastalıkları (hipertansiyon, kolesterol yüksekliği gibi),
Şeker hastalığı,
Omurilik travması,
Ürolojik veya genel cerrahi müdahaleler (prostat kanseri, bağırsak kanseri, mesane tümörü ameliyatları gibi),
Depresyon-stres gibi psikolojik faktörler,
Daimi kullanılan bazı ilaçlar,
Sigara ve alkol kullanımı gibi sebepler en önemli hazırlayıcı etkenler olarak sayılabilir.

Tıbbi bir tedavi arayışına girmeden önce bunları yapın 

Alkol ve sigarayı bırakma, stres ve anksiyete yaratan ortamlardan ve olaylardan uzaklaşma, bol hareket ve egzersiz, kilo verme, spor gibi günlük yaşam değişiklikleri yaparak, problemin kendiliğinden düzelmesine çalışmakta yarar vardır. Eğer bu yolla sorun giderilemezse tıbbi yardım arayışına girilmelidir.

İlk başvuru adresi üroloji

Ereksiyon sorunlarında ilk başvuru adresi, kesinlikle bir “üroloji uzmanı” olmalıdır. Üroloji uzmanları olarak, yapacağımız hızlı ve basit testlerle rahatsızlığın sebepleri hakkında bir kanaat elde etmekteyiz.

Tedavi seçenekleri

İlk olarak ağızdan alınan bazı ilaçlarla ya da eğer bunun faydası olmazsa penise iğne uygulayarak çözüm aramaktayız. Son çare olarak düşünülen penis protezi (mutluluk çubuğu) ameliyatına gitmeden önceyse,  penise şok dalgası uygulaması şeklinde yapılan son derece zararsız ve kolay bir yöntemi de deneyebilmekteyiz.

Penise şok dalgası uygulaması

Ağrısız, acısız, ilaçsız, iğnesiz, anestezisiz ve yan etkisiz bu yöntemde hastaya 6-12 seans şok dalga tedavisi yapılmaktadır. Bu yöntemle özellikle hafif-orta şiddetteki vakalarda yüzde 70’lere varan başarı sağlanır.

Mutluluk çubuğu ameliyatı 

Penis protezi takılması ameliyatı ise her türlü sertleşme bozukluğunda, hangi yaşta olursa olsun cinsel aktivitenin devamına imkan veren son çaredir. Mutluluk çubuğu ameliyatı olarak bilinen penis protezi ameliyatı sayısı,  ülkemizde on binlere ulaştı. Ameliyat  yaklaşık bir saat sürüyor.  Hasta bir gece hastanede kalıyor. Diğer yöntemlerin fayda etmediği vakalarda mutluluk çubuğu ameliyatı kesin çözüm sağlıyor. 

(Visited 26 times, 1 visits today)