Hangi yaşta ne yeriz, ne yemeliyiz?

21. yüzyılın en önemli sağlık sorunlarından biri obezite. Obeziteyle mücadelenin yolu  ise sağlıklı ve dengeli  beslenmeden geçiyor. O halde hangi yaşta sıklıkla ne yiyoruz, aslında ne yemeliyiz?

Diyetisyen Nurdan Balakçı, çocukluktan itibaren ağırlıkla hangi gıdaların tüketildiğini, bunların yerine neler tüketilmesi gerektiğini anlattı.

ÇOCUKLUK

Ne yenir: Çikolata ve şekerleme.

Ne yenmeli: Besin kalitesi düşük olan çikolata ve şekerleme türleri yerine yaş ve kuru meyveleri tercih etmek gerekir. Yine bu dönemde sağlıklı kemikler için süt ürünleri de oldukça önemlidir.

ERGENLİK

Ne yenir: Cips veya kızartmalar.

Ne yenmeli: Cips ve tuzlu kızartmalar yerine ceviz, fındık, çiğ badem gibi kuruyemişler tercih edilmeli. Yapılan araştırmalar, özellikle genç kızların adet dönemlerinde kaybettikleri demir ihtiyacını mutlaka karşılaması gerektiğini gösteriyor. Bunun için demirden zengin yumurta ve et grubunu da beslenmelerine dahil etmeleri gerekir.

20-30 YAŞ

Ne yenir: Makarna, pizza gibi karbonhidrat ağırlıklı gıdalar.

Ne yenmeli: Balık, et, tavuk, yumurta gibi protein bakımından zengin gıdalar tercih edilmeli. Yine bu yaşlarda sigara, alkol ve fazla miktarda fast-food tüketimi olduğu için, özellikle domates, portakal gibi C vitamini bakımından zengin besinler ihmal edilmemeli.

35-50 YAŞ

Ne yenir: Hamur işi ve doymuş yağ kullanılan besinler.

Ne yenmeli: Kolesterolü dengelemek ve kalp sağlığı için Omega 3 yağ asidinden zengin uskumru, alabalık, ton balığı ve ceviz gibi besinler tercih edilmelidir. Yine bu dönemde kalp sağlığını koruma adına düşük yağlı, yüksek lifli bir diyet uygulanmalıdır.

50 YAŞ VE ÜZERİ

Ne yenir: Yağlı etler veya kızartmalar.

Ne yenmeli: Bu yaşlarda demire olan ihtiyaç azalır ancak kalsiyum ihtiyacı artar. Bu nedenle kalsiyumdan zengin süt ürünlerini tüketmek gerekir. Özellikle menopoz dönemini yaşayan kadınlar, menopozun etkilerini hafifletmek için keten tohumu tüketebilirler.

(Visited 38 times, 1 visits today)