Geniş kalçalılar yumuşak, dar kalçalılar sert yatak tercih etmeli

Yalnızca bel ya da sırt ağrısı  için değil, sağlıklı bir omurga için de mutlaka kaliteli ve vücut tipine uygun yatak seçilmeli. Doğru yatak, omurgayı düz bir hat üzerinde hizalamalı ve desteklemeli. Geniş kalçalı kişiler daha yumuşak, dar  kalçaya sahip kişiler ise daha sert bir yatak seçmeli.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi Rehabilitasyon Bölüm Başkanı ve NP Fizyoterapi Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Defne Kaya, doğru yatak seçiminin omurga sağlığı için önemine işaret etti. Yatak seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda ipuçları verdi.

YATAK OMURGAYI DESTEKLEMELİ 

Yalnızca bel ya da sırt ağrısı çekenler değil, çekmeyenler için de yatak seçimi önemli. Bel ağrımız varsa en sert yatağı almalıyız düşüncesi,  günümüzde oldukça değişmiştir. Omurgayı doğru bir şekilde destekleyecek yatağın seçilmesi gerektiği ortak kanı olarak kabul edilmektedir. Çok fark etmeyiz ama uyurken de düzgün postür (duruş) önemlidir. Omurgamızın etrafındaki kas ve bağların biz uyurken gevşemesi ve toparlanması gerekir.  Eğer bir yatak çok sertse ya da çok yumuşaksa omurganızın etrafındaki bu yapılar gevşeyemeyecektir. Yeterli sertlik aranmalıdır ki, bu da kişiden kişiye değişmektedir. Örneğin, geniş kalçası olan kişilerin biraz daha yumuşak bir yatak tercih ederek, omurgasını aynı hizada tutmaları olası bel ve sırt ağrılarını önleyecektir. Daha dar kalçaya sahip kişilerin daha sert bir yatak seçmeleri önerilebilir.

EMİN DEĞİLSENİZ, ORTA-SERT YATAK

Eğer hangisini seçmeniz konusunda emin değilseniz, “orta-sert” yatak tercih edin. 300’den fazla bel ağrılı kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, kişilerin 90 gün boyunca “orta sert” veya sert” yatak denemeleri istenmiştir. Orta-sert yatak kullananlarda rahatsızlığın daha az olduğu gösterilmiştir. İçinde hiç yay olmayan tamamı hafızalı materyaller içeren yataklar, vücudun şeklini alması nedeniyle önerilmemektedir. Hafızalı materyallerle yayların kombine kullanıldığı yataklar tercih edilmelidir.

UYKU POZİSYONU DA ÖNEMLİ 

Yastık ve yatış pozisyonları da uyku kalitesi için çok önemli. Doğru yatağa sahip olsanız bile uyku pozisyonunuz, kullandığınız yastıkların baş ve boyun bölgenizi düzgün desteklemesi de sağlıklı ve kaliteli bir uyku için önemlidir. Bir yatak, uyuyan kişinin uyku pozisyonundan bağımsız olarak omurgasını düz bir hat üzerinde hizalamalı ve desteklemelidir.  Uykuda aldığımız pozisyonlar, yatış şeklimiz de bu hizalamayı ve desteklemeyi değiştirmektedir. Yatağın bu değişimlere de uyum sağlaması önemlidir. 

(Visited 35 times, 1 visits today)