”Dijital göz zorlanması”na karşı, gözlerinizi koruyun

Dijital ekranlı teknolojik cihazların uzun süre kullanımı, göz sağlığını da bozuyor. “Dijital göz zorlanması” adı verilen bu durum, giderek daha çok kişide ortaya çıkıyor. Ve kendini  göz kapaklarında ağırlaşma, baş ağrısı,  bulanık görme, harflerin birbirine girmesi, gözlerde kuruma ve kızarma olarak gösteriyor. Bunu önlemek için bilinçli olarak sıkça gözler kırpılmalı, çalışma ortamının havası çok kuru olmamalı, ”20-20-20″ kuralı uygulanmalı.

Memorial Lara Tıp Merkezi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Ahmet Maden,  ekran karşısında geçirilen süre nedeniyle yaşanılan rahatsızlıklara “Dijital Göz Zorlanması” denildiğini belirterek, bunun gözde yarattığı problemler ve korunma yollarını anlattı.

DİJİTAL GÖZ ZORLANMASI ŞUNLARA NEDEN OLUYOR 

Gözlerde yorgunluk, göz kapaklarında ağırlaşma, uykuya eğilim.
Alında künt ağrı, baş ağrısı.
Bulanık görme, harflerin birbirine girmesi.
Gözlerde kuruma, kızarma, sulanma, batma, yanma.
Boyun ve omuz ağrısı.
Ekran karşısında gözleri açıp kapamakta zorlanma.
Kum varmış hissi.

KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI? 

Ekran karşısında yaşanan şikayetlerin azaltılması için bilinçli olarak sıkça gözler kırpılmalı, gözlerin daha çok sulanması sağlanmalı.
Çalışma ortamının havası çok kuru olmamalıdır. Daha nemli hale getirmek için su kapları, nemlendiricilere başvurulmalıdır.
Göz kuruluğu problemi yaşayanlar, ekran karşısında geçirilen süre için yapay gözyaşı damlalarını doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır.
Eğer yaş gereği yakın gözlük gereksinimi de varsa bu kullanılmalı, gözler gözlüksüz görmeye zorlanılmamalıdır. 
Periyodik olarak çalışmaya ara verilmelidir. “20-20-20” kuralı uygulanmalı. Her 20 dakikada bir en az 20 saniye gözler ekrandan uzaklaştırılmalı.
Her 1-2 saat çalışma sonrasında yaklaşık 15 dakikadan uzun ara verilmelidir.
Ekranların tozu sık sık anti statik bir bez parçasıyla alınmalı.
Çalışma ortamının aydınlatması yansıma ve parlamaları engelleyecek bir biçimde düzenlenmeli. Standart ofis aydınlatması rahat bir bilgisayar kullanımı için genellikle fazladır. Eğer bulunulan odanın ışığını ayarlamak mümkün değilse, ekran çevresi mobilya ve perdelerle kısmen loş hale getirilebilir.
Ekrana her türlü parazit ışık girmesi önlenmeli. Bakılan ekrana ve gözlere doğrudan ışık gelmemeli, ekranda yansıma ve parlamaların önüne geçilmelidir.
Ekrana 40 cm uzaklıktan bakılması önemlidir. Ekran büyüklüğüyle orantılı olarak bu mesafe 70-75 cm’ye kadar çıkabilir.
Genellikle ekran üst kenarı göz seviyesinde veya çok az aşağısında olmalı, dolayısıyla ekranın görülmesi gözlerin yukarı bakışını gerektirmemelidir.
Klavye tam ekran önünde olmalı, varsa referans doküman ekrandan çok uzak olmayacak şekilde bir kağıt tutucuya asılmalıdır.
Oturulan sandalye rahat ve uygun yükseklikte olmalı, gövde dik, uyluk zemine paralel olmalıdır.

(Visited 28 times, 1 visits today)