Türk Eczacıları Birliği’nden ”hidroksiklorokin” uyarısı

Türk Eczacıları Birliği, sıtma tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin konusunda uyarıdı. Sosyal medyada kovid-19 hastalığından korunmak için hidroksiklorokin kullanılmasına ilişkin dolaşan bilgilerin, eczanelerden bu ilacın talep edilmesine yol açtığına işaret edildi.  İlacın suistimalinin ve bilinçsiz kullanımının önlenmesi amacıyla,  Sağlık Bakanlığı tarafından hastalara sunumunun denetime tabi hale getirildiği vurgulandı.

Türk Eczacıları Birliği’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada şöyle denildi.

Sosyal medyada kovid-19 enfeksiyonundan korunmak için hidroksiklorokin kullanılmasına ilişkin dolaşan bilgiler, hastaların eczanelerden bu ilacı talep etmesine yol açmıştır.  Hidroksiklorokin çeşitli yan etkileri olan ve çeşitli ilaçlarla etkileşimi bulunan bir ilaçtır. Bu ilacın suistimalinin ve bilinçsiz kullanımının önlenmesi amacıyla, Sağlık Bakanlığı tarafından hastalara sunumu denetime tabi hale getirilmiştir.

Sağlığınızla ve ilacınızla ilgili konularda sadece hekiminizi ve eczacınızı dinleyin

Spekülasyonlarla, dolaşan bilgi kirliliğiyle mevcut ilaçların ve kaynakların bilinçsiz kullanımı ve suistimali, doktorlar tarafından bu tedaviye gereksinimi duyulan hastaların mağduriyetine yol açabilecektir. Koronavirüsten  korunmak için her şeyden önce bilgi kirliliği yaratanlara itibar etmeyin.  Koronavirüsten korunayım derken bilinçsiz ve gereksiz ilaç kullanımının yaratacağı olası sorunlarla boğuşmayın. Sağlığınızla ve ilacınızla ilgili konularda sadece hekiminizi ve eczacınızı dinleyin.

(Visited 47 times, 1 visits today)