Tavuğu doğru pişirmenin püf noktaları

Tavuk,  önemli bir protein kaynağı. Uzmanlar, tavuğu satın alırken gösterilen hassasiyetin,  pişirirken de gösterilmesi gerektiğine işaret ediyor.

Diyetisyen Canan Aksoy, tavuk etini besin değerini kaybetmeden doğru şekilde pişirmenin, sağladığı faydadan tam olarak yararlanabilmenin en önemli koşulu olduğuna işaret etti.  Aksoy,  tavuk etini besin değerini koruyarak pişirmenin püf noktalarını anlattı.

Marinasyondan sonra hızlıca buzdolabına alınmalı 

Yapılan tüm ön işlemlerde hızlı davranılmalı, oda sıcaklığında uzun süre bekletilmemelidir. Piliç etinin soğuk zincir açısından hassas yapısı gereği buna özellikle dikkat edilmeli.
Marinasyon, beyaz etin yumuşatılması ve lezzetlendirilmesi için önemli bir işlemdir. Ancak marinasyon yapıldıktan sonra yine oda sıcaklığında fazla bekletilmeden hızlıca buzdolabına alınmalı ve üstleri kapalı olarak muhafaza edilmeli.

Haşlama, fırınlama ya da buğulama 

Tavuk eti pişirilirken haşlama, fırınlama (mümkünse fırın torbası kullanarak) veya buğulama yöntemleri tercih edilmelidir.
Yemek hazırlarken kullanılan yağın veya yağın içine eklenen baharatların yanmamasına da ayrıca özen göstermelidir.

Orta ateşte pişirilmeli 

Tavuk eti orta ateşte ve içi çiğ kalmayacak şekilde iyi pişirilmelidir. Eti az pişirerek içini çiğ bırakmak veya çok uzun süre pişirme işlemlerinden kaçınılmalıdır. Tavuk eti, iç sıcaklığı 72 dereceye geldiğinde pişer. Özellikle iri bütün tavukların yeterli derecede piştiğini anlamak için bir saplama termometre de kullanabilirsiniz.

(Visited 41 times, 1 visits today)