Sadece Alzheimer mı unutturuyor?

Unutkanlık denilince çoğumuzun aklına yaşlılık ve Alzheimer geliyor.  Uzmanlara göre, günümüzde unutkanlık sadece ileri yaştakilerin sorunu olmayıp, genç yaşlarda da sıklıkta görülüyor. Depresyon, aşırı stres, uyku bozuklukları ve bazı hastalıklar da  unutkanlık yapabiliyor.

Bayındır Söğütözü Hastanesi Nöroloji Bölüm Başkanı Uzm. Dr. Özcan Ertürk, her unutkanlığın Alzheimer hastalığını işaret etmediğine dikkati çekti.

Unutkanlık sadece ileri yaştakilerin sorunu değil 

Zaman zaman hepimiz anahtar kaybetme, gözlüğü bulamama, isimleri hatırlayamama gibi çeşitli unutkanlıklar yaşıyoruz. Bunlar genç yaşta fazla önemsenmezken, ileri yaşlarda akıllara hemen bunama özellikle de Alzheimer hastalığı geliyor. Hafıza sorunları yalnızca Alzheimer hastalığı veya diğer demans durumlarından kaynaklanmıyor. Günümüzde unutkanlık, sadece ileri yaştakilerin sorunu olmayıp, genç yaşlarda da sıklıkta görülüyor. 

Unutkanlığın olası nedenleri 

Anksiyete, depresyon ve aşırı stres durumları,
Tiroid başta olmak üzere hormonal düzensizlikler,
Vitamin eksiklikleri (özellikle B grubu),
Alkol ve madde bağımlılıkları
Çeşitli ilaç yan etkileri,
Elektrolit denge bozuklukları (hiponatremi)
Yetersiz beslenme,
Uyku bozuklukları,
Enfeksiyonlar, özellikle sinir sistemi
Beyin damar hastalıkları,
Beyin tümörleri,
Hidrosefali (beyinde ve beyin çevresinde aşırı sıvı birikmesi), 
Epilepsi,
Kanser tedavileri. 

Birçoğu tedavi edilebilir

Birçoğu tedavi edilebilir unutkanlık nedeni olarak karşımıza çıkan durumlar, her unutkanlıktan yakınan bireylerde yaştan bağımsız olarak gözden geçirilmelidir. Unutkanlığınız varsa, yaşınız ne olursa olsun kaygı duymalı ve nedenlerinin araştırılması, önlenmesi, tedavi edilmesi veya hafifletilmesi için bir uzmandan yardım almalısınız.

(Visited 16 times, 1 visits today)