Ortopedik ayakkabı denince ne anlaşılmalı?

Ortopedik ayakkabı denince herkesin aklına bir medikal firmada özel olarak üretilmiş ayakkabı gelmekte.  Bu ifade doğru mu? Ortopedik ve ortez ayakkabı ne demek?

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Mehmet Soyarslan,  ortopedik ayakkabı denilince herkesin aklına bir medikal firmada özel olarak üretilmiş ayakkabıların geldiğini ifade ederek, şunları söyledi.

Ortopedik ayakkabı denince….

Aslında bu ifade tam olarak doğru değil. Ortopedik ayakkabı denilince ayak ve ayak bileğini yapısal ve mekanik olarak desteklemek için özel olarak geliştirilmiş ayakkabılardan bahsediyoruz. Piyasada satılan kaliteli spor ayakkabıların çoğu bu özelliklere sahip.

Ayaklarında basit sorunları olanlar hangi ayakkabı?

Ayaklarında basit sorunlar olan insanlar, bu tip ayakkabıları tercih ettiklerinde rahatsızlıklarında hafifleme hissedebilirler.

Özel olarak yaptırılan ayakkabılar ”ortez”…

Medikal firmalar tarafından kişiye özel olarak yaptırılan ayakkabılar ise daha çok ortez olarak isimlendirilirler. Kişinin ayak ve ayak bileğindeki probleme özel olarak tasarlanırlar. Bu tip özel imalat ayakkabılar mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanılmalı ve tecrübeli medikal firmalardan alınmalıdır.

(Visited 29 times, 1 visits today)