Ömür boyu sağlıklı dişler için tüyolar

Ömür boyu sağlıklı dişler için çocukluktan itibaren ağız-diş sağlığına önem vermek gerekiyor. Alınacak çok basit tedbirlerle, buna sağlamak  hiç de zor değil.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, çocukların ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olabilmesi için anne ve babalara tavsiyelerde bulundu.

3 yaşından itibaren düzenli diş hekimi muayenesi

 Çocuklarınıza bol miktarda su ve süt içirin. Meyve suyu ve şekerli içeceklerden mümkün olduğunca az tüketmesini sağlayın.

 3 yaşından itibaren düzenli diş hekimi muayenelerini ihmal etmeyin.

Abur-cubur alışkanlıklarını ana öğünler sonrası değil öncesine alın veya tamamen ortadan kaldırın.

 1 yaşından sonra özellikle gece yatarken biberon alışkanlığını sonlandırın ve bardak kullanın.

 Dişler çıkarken ağrıyı azaltmak için donmuş diş halkası yardımcı olur.

5 yaşına kadar dişlerini fırçalarken yanında bulunun

Genellikle çocuklar 2 yaşından sonra kendi dişlerini fırçalayabilirler. Fakat 5 yaşına kadar yardıma ihtiyaçları devam eder. Bu yüzden diş fırçalama esnasında yanlarında olmanız hatta beraber fırçalamanız önemlidir.

 Her sabah ve akşam dişlerin fırçalanmasını rutin hale getirin.

 Çocuklarınıza düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanma konusunda örnek olun.

Çiğ sebze-meyve mekanik temizlik sağlar

Çocuklarınıza çiğ sebze ve meyve yeme alışkanlığı kazandırın. Meyve ve sebzenin çiğ tüketimi, hem daha fazla mineral ve vitamin alınmasını, hem de dişlerin mekanik temizliğini sağlar.

Çocuklarınızı dudaklarından öpmeyin

Ağzınıza sürdüğünüz kaşığı ve çatalı, 1 yaşına kadar çocuklarınıza kullandırmayın. Çocuklarınızın dudaklarından öpmeyin. Çünkü çürük oluşturan mikroplar bulaşıcıdır ve çocukların ağzına bağışıklık sistemi tam gelişmemişken anne ve babadan bulaşır. Bu bulaşma ne kadar geç olursa, çocuklarınız çürükler ve diş eti hastalıklarıyla o kadar az karşılaşır.

(Visited 9 times, 1 visits today)