Kurban etini kesinlikle plastik kapta saklamayın

Kurban kesimi kadar, etinin saklanmasında da bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. Uzmanlara göre, kurban etinin saklanmasında kesinlikle plastik kap kullanılmamalı. Et,  dinlendirilmeden sıcak poşetlere koyulmamalı.  Yağlı kağıda sarıldıktan sonra poşetlenmeli.

Üsküdar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tekstil Kimya Mühendisi Mustafa Cüneyt Gezen, kurban etlerinin nasıl saklanması gerektiği konusunda şu uyarı ve önerilerde bulundu.

Plastik kaplar zehir saçıyor

Kurban etlerinin saklanmasında kesinlikle plastik kap kullanılmamalı.  Plastiklerin içinde bulunan kimyasallar, gıdayla temas ettiğinde gıdaya geçebilmekte. Bu kimyasallara örnek olarak Bisfenol A, PCB, PBB ve PBDE’ler verilebilir. Bunların gıdaya geçişleri sıcaklığın etkisiyle olmaktadır. Sıcaklık arttıkça, zararlı maddelerin yiyeceğe geçişi daha kolay olur. Üstelik bunlar vücudumuzda pseudo östrojen yani östrojen mimik şeklinde metabolize olmaktadır. Bunun sonucunda erkeklerde ve kadınlarda kısırlığa, kadınlarda göğüs kanserlerine ve nöropsikolojik rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bu yüzden yağlı ve sıcak gıdaların, plastik kaplarda saklanması daha zararlıdır.

Kurban etini sıcakken poşete koymayın

Kurban etlerinin, dışarıda hiç dinlendirilmeden sıcak sıcak plastik poşetlere konularak paylaşılması da sakıncalı. Plastikte bulunan zehirli kimyasallar, sıcağın etkisiyle kurban etine bulaşmakta,  buradan da insanlara geçmektedir. Dolayısıyla kurban etlerini belirli bir süre soğumaya bıraktıktan sonra poşetlerle taşıyınız. Sızıntı yapmayacak, kalın poşetler kullanınız. Poşete koymadan tepsiler vasıtasıyla taşınması daha uygundur.  Bu süre zarfında etler soğur ve bakteri üretmesi durumu azalır. Soğuduktan sonra dağıtılacak etler poşetlenmelidir.

Etler yağlı kağıda sarılmalı

Plastiklerin içinde bulunan karsinojen kimyasalların yiyecekle teması da, insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli.  Bu tür bulaşmaları engellemek amacıyla kurban etinin önce yağlı kağıda sarılması ve daha sonra poşetlenmesi doğru olacaktır. Poşetlerin ağzını da açık tutmakta yarar olacaktır. Ayrıca kurban etinin soğuk zincire dahil edilerek, sağlıklı bir şekilde saklanması tavsiye edilir.

(Visited 13 times, 1 visits today)