Koku alamama beyin hastalıklarının habercisi olabilir

Koku alamama problemini birçok insan yaşıyor. Ancak sıradan görünen bu durum, beyin hastalıklarının habercisi olabilir. Özellikle de 60 yaş üzerindeki kişilerde. Günümüzde 60 yaş üzerinde iki kişiden biri koku almada problem yaşıyor ve bu durum parkinson ve alzheimer gibi beyin hastalıklarıyla birlikte görülebiliyor.

Koku alamamanın ihmal edilmemesi gerektiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Selçuk Göçmen,  şu bilgileri verdi. Uyarı ve önerilerde bulundu.

2 kişiden 1’i koku alma problemi yaşıyor 

Koku alma duyusu ve tat alma hücreleri, belli bir yaş üzerinde azalmaya başlıyor. Günümüzde 60 yaş üzerinde iki kişiden biri koku almada problem yaşıyor ve bu durum beyin hastalıklarıyla birlikte görülebiliyor. Koku alamamak, özellikle kafa travması ve tümör başta olmak üzere üst solunum yolu enfeksiyonları, parkinson hastalığı, alzheimer hastalığı, Huntington hastalığı, Multipl skleroz (MS) gibi hastalıkların belirtisi olabilir.

Travma geçirenlerin yüzde 5-10’unda koku duyu kaybı görülebilir 

Koku alma problemi, kafa travması ve tümör oluşumunun habercisi olabilir. Kafa travması, koku alma sinirinin gerilmesi veya kopması olarak karşımıza çıkabiliyor. Travma geçiren hastaların yüzde 5-10’unda koku duyu kaybı görülebiliyor. Bu durumda travma etkisinin azalması için koku alma sinirlerimizin kendi kendine iyileşmesini beklemek en doğrusu. Diğer taraftan beyin tümörleri koku kaybına yol açabiliyor. Burun tıkanması şeklinde karşımıza çıkan bu durumun ise mutlaka kulak, burun, boğaz doktorları tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.

Teşhise göre tedavi  

Koku alma problemi yaşayan kişilerin hikayeleri çok önemli. Kişi teşhisine göre tedavi edilmeli. Kişinin şikayetine göre özel koku testleri ve tomografi ile MR görüntüleme yapılabilir. İlgili bölümce değerlendirme yapılıp, tedavi sonrası takip ve koku alma egzersizleri önerilebilir.

(Visited 16 times, 1 visits today)