Hareketsizlik, sigara kadar zararlı

Erişkin ve genç bireyler, günde en az 10 saat sabit pozisyonda kalıyor. Bu nedenle uzun süre oturma ‘yeni sigara benzeri tehlike’ olarak sınıflandırılmakta. Hareketsiz yaşam başta yüksek tansiyon olmak üzere, çok sayıda kanser türüne davetiye çıkarmakta. Tüm gün oturarak çalışanlar güne 30 dakika tempolu yürüyüşle başlamalı.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Defne Kaya, hareketsizliğin sağlık üzerindeki etkileri hakkında bilgiler verdi.

YENİ TEHLİKE…

Çağımızın en büyük sorunlarından biri  hareketsizlik.  Erişkin ve genç bireylerin günde en az 10 saat sabit pozisyonda kaldığı bilgisi, bizleri uzun süre oturmayı ‘yeni sigara benzeri tehlike’ olarak sınıflandırmaya itmiştir. Hareketsiz yaşam ve uzun süre sabit pozisyonda oturma, başta yüksek tansiyon olmak üzere çok sayıda kanserle bizi karşı karşıya getirmektedir. Yüksek kan basıncı yani bilinen adıyla yüksek tansiyon kalp krizi, felç, böbrek hastalıkları ve kalp yetmezliği gibi hastalıklara yol açmaktadır. 

HAREKET TANSİYONU KONTROL ALTINDA TUTUYOR

65 yaş üstü, kilolu, çok tuz tüketimi olan, yeterli meyve-sebze tüketmeyen, çok fazla kahve ve alkol tüketen, sigara içen, yeterli ve düzgün (en az 6 saat) uyumayan, yeterli egzersiz yapmayan kişiler yüksek tansiyon riski taşıyor.  Yürüyüş, yüzme ya da ağırlık kaldırma egzersizleri,  yüksek tansiyonu 4.33 mmHg düşürür. Egzersiz, ilaç kullanımına ek olarak düzenli yapılırsa yüksek tansiyonu 8.96 mmHg düşürür. Neredeyse bu 9 birim azalma yüksek tansiyon tedavisinde çok önemlidir.

HAFTADA EN AZ 150 DAKİKA EGZERSİZ

Haftada en az 150 dakika bisiklet, tempolu yürüyüş, yüzme gibi kalbinizin sağlıkla atmasını sağlayacak egzersizler ve evde ağırlık, pilates, yoga gibi egzersizler yaparak kas ve kemiklerinizi, ruhunuzu, kalbinizi ve beyninizi oksijenden mahrum etmeyin. Doğru ve uygun egzersiz için fizyoterapistinize danışın.

TÜM GÜN OTURARAK ÇALIŞANLARA YÜRÜYÜŞ

35 yaşından sonra yapılacak güvenli egzersizlerin başında tempolu yürüyüş  gelmektedir. Her sabah 30 dakika tempolu yürüyüşle güne başlayan ve tüm gün oturarak çalışan kişiler, yürüyüş yapmayan ve tüm gün oturarak çalışan kişilerle karşılaştırdığında, tansiyonlarının 3.4 mmHg daha düşük olarak  güne başladıkları bulunmuştur. Üstüne bir de gün içinde yarım saatte bir kalkıp 3 dk yürüyenlerin tansiyonunun 1.7 mmHg kadar daha düştüğü gözlemlenmiştir. Kadınlar ve erkekler karşılaştırıldığında uzun oturma sürelerine kısa molalar veren kadınlarda tansiyonun 3.2 mmHg daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

(Visited 34 times, 1 visits today)