Gelecek 20 yılda kalp yetersizliği hastalarının sayısı ikiye katlanabilir

Kalp yetersizliği kronik ve ciddi bir hastalık, zamanında tedavi edilmezse hastaların hayatını tehlikeye sokabiliyor. Doğru tedavi yöntemleriyle hastalar sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebiliyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl 12-18 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen Kalp Sağlığı Haftası kapsamında İstanbul Başkent Üniversitesi kalp yetersizliğini ele alan bir seminer düzenledi. Kalp Yetersizliği Sağlık Seminerinde konuşan İstanbul Başkent Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Hakan Altay, hastalık hakkında bilgi vererek, tedavinin mümkün olduğunun altını çizdi.

Doç. Dr. Hakan Altay, oldukça yaygın bir hastalık olan kalp yetersizliğinin, kalp performansının azalması sonucu, kalbin doku ve organlara gereken yeterli kanı iletememesiyle ortaya çıktığını anlatarak, hastalığın başlıca belirtileri arasında yatarken ve egzersiz sırasında nefes darlığı, bacaklarda ödem veya çabuk yorulma gibi semptomlar yer aldığını, öksürük, iştahsızlık, çarpıntı, gece sık idrara çıkma ve yorgunluk gibi diğer belirtilerin de kalp yetersizliğinin habercisi olabildiğini vurguladı.

Kalp yetersizliğinin ekonomik külfeti yüksek

Hayat kalitesinde bozulmaya yol açan kalp yetersizliğinin, kronik bir hastalık olduğunu dile getiren Doç. Dr. Hakan Altay, şöyle devam etti:

”Tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanabilen bu hastalığın tedavisinde, pahalı cihazlara ve çoklu ilaç tedavi yöntemlerine gereksinim duyuluyor. Ayrıca sık hastane yatışları nedeniyle hastalık, hastalar, hasta yakınları ve sağlık sektörü için ciddi ekonomik külfetlere yol açabiliyor.”

Önümüzdeki 20 yıl içinde kalp yetersizliği hastalarının sayısının iki katına çıkacağının öngörüldüğünü ifade eden Dr. Hakan Altay, sıkı bir takip ve doğru tedaviyle hastalığın kontrol altına alınmasının mümkün olduğunu belirtti.

Kalp yetersizliği tedavisinde önemli adımlar atıldığını vurgulayan Doç. Dr. Altay, şunları dile getirdi:

“Bu tedavilerin ülkemizde yaygın ve eşit biçimde herkes tarafından kullanılabilmesi için dernek olarak çalışmalar yapıyoruz. Tedavide hedeflerimiz ölümü ve hastane yatışlarını engellemek kadar hastaların egzersiz kapasitesini ve hayat kalitesini yükseltmeye çalışmak olmalı. Doğru zamanda doğru tedaviye başlamak hastaların hayat kalitesini yükseltmede çok önemli rol oynuyor.”

(Visited 19 times, 1 visits today)