Epilepsi nöbeti geçirenin ağzını zorla açmaya çalışmayın

Epilepsi nöbeti geçiren hastalara yardım etmek adına ya soğan koklatılır, ya tokat atılır, ya da ağzı zorla açılmaya çalışılır. Uzmanlar, bu tür davranışların kişiyi nöbetten çıkarmadığı gibi zarar verebileceği konusunda uyarıyor. Kriz geçiren kişiyle karşılaşıldığında nasıl davranılmalı? 

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Naz Yeni, halk arasında sara hastalığı olarak nitelendirilen epilepsinin, herkesin başına gelebilecek kronik, aynı zamanda tedaviyle yüksek oranda kontrol altına alınabilecek bir hastalık olduğuna işaret etti. Şu bilgileri verdi, uyarılarda bulundu.

Türkiye’de 1 milyon epilepsili birey yaşıyor  

Beyinde var olan elektriğin aşırı artması sonucu ortaya çıkan epilepsi, dünya genelinde en sık görülen nörolojik hastalık. Türkiye’de yaklaşık 1 milyon epilepsili birey yaşıyor. Doğru tedaviyle hastaların çoğunun kontrol altına alınabildiği epilepsi hakkındaki ön yargılarsa, hastaların hayatını zorlaştırıyor. Epilepsi kronik bir durumdur ve bazı bireylerde ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulabileceği gibi, bazılarında da tamamen yok olabilir.

Nöbet anında doğru müdahale çok önemli 

Nöbet geçiren bir epilepsi hastasıyla karşılaştığımızda alacağımız aksiyonlar büyük önem taşıyor. Epilepsili bireylere yardım etmek adına nöbet anında halk arasında da sıkça başvurulan soğan koklatma, tokat atma ya da hastanın ağzını zorla açmaya çalışma gibi eylemler kesinlikle tercih edilmemeli. Bu eylemler epilepsili bireyi nöbetten çıkarmaz tam tersine, o kişiye zarar verme riski çok daha yüksektir.

Kriz geçiren kişiyle karşılaştığınızda…

Bu nedenle kriz geçiren bir kişiyle karşılaştığımızda, bu kişiyi anında etrafındaki sert cisimlerden uzaklaştırmalı, kafasının altına yumuşak bir cisim koymalıyız. Ardından darbe almasını engellemeliyiz. Eğer ağzı açıksa hastayı yan çevirerek ağzından gelen sıvının akmasına yardımcı olmalı ve nöbetin 5 dakikadan uzun sürmesi durumunda hızlıca ambulans çağırmalıyız. 

Hastaların zeka geriliği yok 

Türkiye’de birçok kişi hala epilepsi hastalığını tam olarak bilmiyor. Toplumumuzda süregelen yanlış bilgiler nedeniyle epilepsi hastaları günlük hayattan dışlanıyor. Bugün birçok epilepsili birey iş sahibi olamıyor, okula gidemiyor, evlenemiyor. Epilepsili bireylerin birçoğunda düşünülenin aksine zeka ve fiziksel gelişim geriliği bulunmamakta. Epilepsili bireyler de herhangi birimiz gibi çalışabilir, okula gidebilir, evlenebilir hayatın tüm sosyal alanlarında aktif rol alıp üretebilir. 

(Visited 9 times, 1 visits today)