Çocuklara sosyal medya hesabı kaç yaşında açılmalı?

İnternet,  çocuklar için sınırları olmayan doğru ya da yanlış yoğun bir içerik sağlayıcısı. Sınırların olmayışı aslında tehlikeyi de beraberinde getiriyor.  Uzmanlar, bunun önüne geçebilmek için çocukların 13 yaşından önce sosyal medya kullanımının önlenmesini tavsiye ediyor. Reklamlı ücretsiz oyunlara dikkat edilmesi, on-line sohbet imkanı olmayan oyunların tercih edilmesini öneriyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi AMATEM Koordinatörü ve Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, sosyal medya ve internet ortamında çocukları olumsuz etkileyen durumlara değindi ve ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

Reklamlı ücretsiz oyunlara dikkat

İnternet çocuklar için sınırları olmayan doğru ya da yanlış yoğun bir içerik sağlayıcısı.  Sınırların olmayışı aslında büyük tehlike sinyali veriyor. Ancak unutmamak gerekir ki, bir şeyi yasakladığımızda genellikle bu çocuklar için anlamsızdır. Teknolojik ürünleri kontrollü kullandırmak yani tehlikelerden uzak tutmaya dikkat etmemiz gerekiyor. Çocukların en sevdiği içeriklerin oyun olduğunu hepimiz biliyoruz. Oyunlara web sitelerinden ya da uygulamalardan ulaşabiliyorlar. Ücretsiz olan oyunlar, çocuklar için çok daha cazip ve genellikle buna başvuruyorlar. Ancak ücretsiz olan oyunlarda karşılarına çıkan reklamlar, onları ücretsiz olan başka web sitelerine yönlendirebiliyor ve müstehcen bazı konuların da zaman zaman oyun arasında görüldüğü de biliniyor.

On-line sohbet imkanı olmayan oyunlar tercih edilmeli

Reklam içermeyen, olumsuz davranışlara örnek teşkil etmeyen, şiddet ve korku öğeleri barındırmayan, diğer oyunlarla çok fazla on-line iletişimi olmayan, bu alanda güven kazanmış, mümkünse lisanslı ve bilinir bir yayıncıdan gelenlere dikkat etmek gerekiyor.

On-line oyunlarda diğer oyuncularla iletişim, yazışma ve konuşma olanağı var. Çocuğun dışarıda tanımadığı biriyle konuşması ne kadar tehlikeliyse,  on-line ortamda konuşması da aynı oranda tehlikelidir. Burada tehlike, çocuğun başka çocuk diye iletişime girdiği ama karşı tarafta kötü niyetli bir yetişkinin olabileceği ihtimalidir. Bu kişiler çocuğun duygu ve düşüncelerini manipüle edebilir, yanlış direktifler vererek onu yanlış yönlere itebilir. Bu durum çocuk istismarına kadar gidebilir.

Sosyal medya 13 yaşından önce kullandırılmamalı

Sosyal ağlar için de yaş sınırları bulunmakta. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun açıkladığı kurallara göre, çocuklar 13 yaşından önce sosyal medya profili oluşturmamalıdır. Ebeveynlerin de çocukları için sosyal medyada profil oluşturmaları çok uygun ve doğru değildir. Çünkü o profil üzerindeki bilgilerin daha sonra kötüye kullanımı mümkün olabilir.

İnternete ailenin hep birlikte bulunduğu mekanda girsin 

Ebeveynler, internet aracılığıyla istenmeyen insanların eve girmesini ve çocukların da istemediği yere varmalarına neden oluyor. Yani aslında farkında olmadan tehlikenin evin içinde olması sağlanıyor. Bu nedenle uzmanlar olarak biz genellikle, eğer çocuklar evde internet ve bilgisayar başındaysa bunu odalarda kapalı mekanlarda değil, ailenin yaşadığı salonda herkesin görebileceği yerde yapmalarını istiyoruz. 

(Visited 16 times, 1 visits today)