Zayıflıktan şikayeti olanlara kilo alma tüyoları

Yaz geliyor, herkes kilo vermek istiyor. Peki ya zayıflıktan şikayetçi olanlar ve kilo almak isteyenler neler yapmalı? Örneğin kahvaltıda çayınızın içine bal ya da çorbanızın içine kurubaklagil ekleyebilirsiniz.

Batıgöz Sağlık Grubu’ndan Diyetisyen Büşra Kaya, sağlıklı nasıl kilo alınacağına ilişkin tüyolar verdi.

KİLO ALMAK İSTERKEN İÇ ORGANLAR YAĞLANIYOR

Bir diyetisyen olarak hayatı boyunca zayıf yani ideal vücut kitle indeksinin (VKİ) altında olan bir bireyin kilo almasının, hayatı boyunca obez olan diğer bir bireyin zayıflamasından daha zor olduğuna inanıyorum. Bununla birlikte zor olan bir işi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek isterken daha da zor bir hale getirebiliyoruz. Yani vücut ağırlığımızı artırmak için yalnızca kalorisi yüksek diye tükettiğimiz besinler, fark etmeden vücudun yağlanmasına sebep olabilir ve  iç organlarınızın yağlanmasına neden olabilirsiniz.  Bu durum sonucunda insülin direnci, karaciğer yağlanması, kalp-damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yakalanma riskini artırabilirsiniz.

O HALDE NASIL BESLENİLMELİ?

Kahvaltıda tüketeceğiniz çayınızın içine bal ekleyebilir veya çay yerine tam yağlı süt ya da meyve suyu tüketerek daha fazla kalori almayı sağlayabilirsiniz. Su tüketiminin yemeklerden sonra olmasına özen gösterin. Eğer yemeklerle birlikte su tüketirseniz; mide kapasiteniz daha erken dolar ve yeterince kalori alamayabilirsiniz.

ÇORBANIZA KURUBAKLAGİL EKLEYEREK KALORİSİNİ ARTIRIN

Yemeklerinizi pişirirken besin değerlerini artırabilirsiniz. Örneğin çorbalarınızın içerisine kurubaklagil ve tahıl gruplarından ekleyerek hem yemeğinizin protein miktarını, hem de kalorisini artırmış olursunuz. Yatmadan önce sütlü cici bebe veya süt, bal ve muz ile hazırlayacağınız bir karışım içebilirsiniz.

ARA ÖĞÜNLERDE EV YAPIMI KEK 

Ara öğünlerinizde düşük hacimli ama yüksek kalorili besinler tüketebilirsiniz. Örneğin; ev yapımı kek, kurabiye olabilir.
Yine ara öğünlerinizde tüketmek için taze meyve yerine kuru meyveleri tüketerek daha az hacimli ama daha yüksek kalorili besinler tercih edilebilir. Beslenmenizde mutlaka ceviz, fındık, fıstık, badem gibi yağlı tohumlara yer vermelisiniz.

(Visited 31 times, 1 visits today)