Yaz tatilini, DEHB’li çocuklar için fırsata çevirin

Yaz tatili, her çocuğun anlamlı ve verimli geçirmesi gereken bir dönem. Fakat,  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklarda bu sürecin ekstra önem verilerek planlanması gerekiyor.  Çünkü, uzmanlara göre DEHB teşhisi almış çocukların yaz döneminde boşluğa düşmesi, risk taşıyor. Bu nedenle, çocukla birlikte ortak bir yaz programı oluşturulmalı. Çocuğa istemediği bir aktivite dayatılmamalı.  Sorumluluk almak adına dışarıda ya da evde bir işe yönlendirilmeli.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Duygu Barlas, DEHB’li çocuklarda yaz döneminin önemine işaret etti ve  ebeveynlere yaz tatilini doğru değerlendirmeleri için önerilerde bulundu.

BOŞLUĞA DÜŞERSE RAHATSIZLIKLARI ARTABİLİR 

Yaz dönemi çocukların anlamlı ve kaliteli geçirmesi gereken bir dönemdir. Ama dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda ekstra önem verilmesi ve önceden planlanması gereken bir süreçtir.  DEHB aslında yapılandırılmış bir ortama ihtiyaç duyar. Çocuklar sabah uyandığında okula gideceklerini biliyorken, yaz tatilinde bir boşluğa düşmeleri kaçınılmaz oluyor. Bu durum DEHB teşhisi almış çocuklar için bir tehlike arz edebilir. Genellikle ne yapacaklarını bilemediklerinden; hiperaktivite, dikkat dağınıklığı ve dürtüselliklerinde artış gözlemlenebilir.

ÇOK KATI OLMAYAN BİR TATİL PROGRAMI 

Anne- babaların çocuklarını da alarak bir aile toplantısı düzenleyip, bu yaz dönemini nasıl geçirmeleri gerektiğini konuşmaları gerekir. Çocukların yazı nasıl geçirmek istedikleri de sorularak ortak bir yol bulunarak program hazırlanmalı. Oluşturulan plan, çok katı ve her saati kesin olarak belirli bir düzende olmamalı. Çocuğun yaz boyunca ne yapacak olması gerektiğini bilmesi yeterlidir. Örneğin bir yaz kampı,  istediğe bir dil kursu olabilir. İnce motor becerileri geliştirilmek isteniyorsa el becerileriyle ilgili bir aktiviteye yönlendirilebilir. Kaba motor beceriler veya sportif faaliyetlerinin gelişmesi isteniyorsa yüzme, basketbol, hentbol kurslarına gönderilebilir. Bu sayede dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtileri azaltıcı özellikler gösterir. Ayrıca sosyalleşmesine de katkı sağlamış, öz güvenini artırmış olur. Her nereye yönlendirilecek olursa olsun, çocuğun yetenekleri, becerileri ve gelişmesi gereken becerileri göz önüne alınarak bir seçim yapılması gerekir. Çocuğun istemeyerek ailenin dayattığı bir aktiviteye katılması, çocuğun gitmek istememesine, dikkat dağınıklığının artmasına, çok hareketli olmasına yol açıyor.

EVCİL HAYVAN BAKTIRIN

Çocuklar sorumluluk almak adına bir işe yönlendirilebilir. Bu, sorumluluk algısını artıran, eğlenebileceği, kendindeki birtakım becerilerinin farkına varabileceği, mevcut olan potansiyelini kullanabileceği, çocuğu örseleyici davranışların olmadığı bir iş olmalıdır. Çevreden alınan olumlu geri bildirimler çocuğun öz güvenini artırır. Eğer dışarıda bir iş olanağı olmazsa, evin içerisinde çeşitli sorumluluklar verilebilir. Örneğin bir evcil hayvan varsa, bakımı veya bahçe işlerinin tamamen çocuğa bırakılması gibi. 

BU DÖNEM TEDAVİ İÇİN DE BÜYÜK BİR FIRSAT 

DEHB’li veya DEHB olma ihtimali olan çocukların,  eğer okul dönemi boyunca profesyonel bir yardım almaya fırsatları olmadıysa,  yaz dönemi tedaviye başlanması ve yol kat edilmesi için çok avantajlı bir dönemdir. Eğer profesyonel bir kişi (alanında uzmanlaşmış çocuk-ergen psikiyatristi) tarafından DEHB tanısı alınırsa, çeşitli medikal tedavilere veya psikolojik tedavilere başlanabilir. Bu psikolojik tedaviler için bilinçli farkındalık temelli grup programları büyük fayda sağlıyor. Bu program genellikle 8 hafta süren ve çocukların yanı sıra yetişkinlerin de katıldığı bir grup terapisi programıdır. Temel mekanizması (Ne gelecekte ne geçmişte ol tamamen anda kal. O andaki bedensel duyumlara, çevresel faktörlere odaklan, dikkatin geçmişe veya geleceğe gittiği zaman tekrardan dikkatini şu ana getir) şeklindedir. Bu programlar sayesinde DEHB’li çocuklar dikkatlerini sürdürebilmek, hareketlerini ve dürtülerini kontrol altına alma konusunda gelişim gösteriyor.

(Visited 16 times, 1 visits today)