Yatağa uykulu olunca mı gidilmeli yoksa uyku yatakta mı beklenmeli?

Birçok insan kaliteli uyku uyuyamamaktan, yeteri kadar uyku alamamaktan ve yorgun uyanmaktan şikayet ediyor. Uzmanlar, kaliteli bir uyku için ”’uykuyu kafaya takmayın çünkü uyku kovaladıkça kaçan bir şeydir”diyor. Peki, kaliteli uyku için nelere dikkat etmeli?

 

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, kaliteli uyku için kaçınılması gereken davranışlar anlattı, önerilerde bulundu.

Akşam üzeri değil öğle vakitlerinde siesta

Genellikle akşama doğru yapılan uyku ve kestirme şeklinde uyku önerilmiyor. Gün içerisinde, öğle vakitlerinde yarım saatlik yapılacak siestalar sağlıklı olabilir.

Akşam içilen sigara uykuyu geciktiriyor

Özellikle akşam saatlerinde içilen sigara, uyarıcı etki yaparak uykuya başlamayı geciktirebiliyor. Birçok insan sigara tiryakisi olduğu için uyumadan önce ya da uykudan uyanıp, sigara içme arzusunda olabiliyor. Bu yüzden kaliteli bir uyku için sigaradan büyük ölçüde uzak durmakta fayda var.

Uyumak için alkol tüketilmemeli

Çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler de uyku düzensizliklerinde etkili.  Bu sebeple akşam yemeğinden sonra çay ve kahve gibi kafein içeren içeceklerin tüketilmemesini tavsiye ediyoruz. Alkol de uykunun başlamasını geciktiriyor. Uyumak için alkol alan birçok hasta var. Bu son derece tehlikeli ve yanlış. Alkol bir miktar uyumayı kolaylaştırsa da kişi, alkolün etkisi geçtiğinde uyanabiliyor ve alkol sayesinde uyunan uyku genellikle dinlendirici olmuyor. Ertesi gün de baş ağrısıyla ve yorgunlukla uyanılmasına neden oluyor. 

 Beden uykulu hissedince yatağa gidilmeli

Uykuyu kafaya takmayın. Uyku, kovaladıkça kaçan bir şeydir. Yani uyumak için ne kadar gayret edilirse  uyku, kişiden o kadar uzaklaşır. Uykunun kendiliğinden gelmesi gerekiyor.

Uyku problemi yaşayan hastaların bir diğer yanlış davranışı da, yatağa yattıktan sonra uykularının kendi istedikleri saatte gelmesini beklemeleri olduğunu söyleyebiliriz. Uyuyuncaya kadar bedenlerini yatakta kalmaya zorluyorlar. Beden uykulu hissedince yatağa gidilmeli. Çünkü bedeni uykuya zorlayınca uyku hali kaçıyor ve kişi kendini daha yorgun, sinirli ve gergin hissedebiliyor. Normalde bir birey yatağa yattığında yarım saat içinde uykuya dalabilir. Kişi eğer uyuyamıyorsa yataktan çıkması ve başka bir işle meşgul olması gerekiyor. Biraz dikkati dağıttıktan sonra tekrar yatağa dönülebilir. 

(Visited 13 times, 1 visits today)