Stres, kalp krizi riskini 2 kat artırıyor

Kalp-damar hastalıkları, dünyada ve Türkiye’de ölüme neden olan hastalıklar arasında ön sırada yer alıyor. Stres de, bu hastalıklara neden olan faktörler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Kardiyolog Prof. Dr. Özlem Esen, kalp-damar hastalıklarının yüzde 80 oranında yaşam şekli değişikliğiyle önlenebileceğine işaret ederek, şunları söyledi:

Stres, kalp krizini 2 kat artırıyor

Stres kalp krizi riskini 2 kat artırıyor.  Ruh sağlığı konusu bütüncül sağlık anlayışının artık ayrılmaz bir parçası. Stresle başa çıkabilmek için başvurulan sigara, alkol ve ekran bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak, kalp hastalıklarından korunmada anahtar rol oynuyor. Ayrıca, egzersiz meditasyon gibi sağlıklı alışkanlıklar kazanmak ve sürdürmek de, stresle baş edebilmek için  çok önemli hale geldi.

Daha az fosil yakıt kulan, daha fazla yürü

Kalp- damar hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 75’inden fazlası düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geliyor. İkinci önemli konu ise kalp hastalıklarının yüzde 25’inden sorumlu olduğu düşünülen hava kirliliği. Bunun için fosil yakıtların daha az kullanılması gibi uzun vadeli önlemler alınabilir. Günlük yaşamda da  yürüme ve bisiklet kullanımı artırılabilir.

(Visited 6 times, 1 visits today)