Sinovac aşısı ne kadar antikor oluşturuyor?

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ), Türkiye’de geniş ölçekte kullanılan Sinovac (Coronavac) aşısının antikor oluşturma yetkinliğini araştırdı.

Araştırmada, birinci doz aşıda en az 28 gün sonra bağışıklık yüzde 25.3, ikinci doz aşıdan en az 28 gün sonra Nötralizan (Kantitatif) testi bağışıklığı yüzde 97.92 olarak ölçüldü.

Araştırmada, birinci ve ikinci doz aşının ardından kadınlarda erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek aşı bağışıklık yanıtı elde edildiği ortaya çıktı.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları, Halk Sağlığı ve Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim elemanları tarafından yürütülen “SARS CoV-2 İnaktif (Sinovac-Coronavac) Aşısının Bağışıklık Yanıtı” konusundaki bilimsel çalışma tamamlandı.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, yürütülen bu çalışma, Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Bilimsel Araştırma Fonu Desteği ile, Türkiye’de geniş ölçekte kullanılan SARS-CoV-2 inaktif Sinovac (Coronavac) aşısının antikor oluşturma yetkinliği konusunda yapılmış ve ülkemizde sonuçları açıklanan ilk kapsamlı çalışmalardan biri olma özelliğini taşıyor.

Dr. Öğr. Gör Şebnem Şenol Akar, Prof. Dr. Sinem Akçalı, Prof. Dr. Erhan Eser, Prof. Dr. Pınar Dündar, Prof. Dr. Beyhan C. Özyurt, Dr. Öğr. Görevlisi Deniz Özer, Dr. Yunus Özkaya, Dr. Merve Gezginci, Dr. Gülizar Deniz ve Uzman Hemşire Ferya Karadağ Yalçın’ın araştırmacı olarak katıldığı çalışmada, SARS-CoV-2 Spike (Dikensi) proteininde virüsün insan hücrelerine bağlandığı bölgeye (RBD) karşı oluşan nötralizan antikorlar kantitatif ve kalitatif olmak üzere iki farklı testle saptandı. 

MCBÜ hastanesi gönüllü sağlık çalışanları üzerinde yürütülen, MCBÜ Tıp Fakültesi Etik Kurulu tarafından onaylanmış bir aşı antikor yanıtı çalışması olan bu araştırmanın verileri 11 Ocak – 18 Mart 2021 tarihleri arasında toplandı.. Aşılama öncesi tüm katılımcılara antikor testi yapılarak, SARS- CoV-2 antikoru saptanmayan 1.053 kişi çalışmaya alındı.

Tüm sağlık çalışanlarının birinci aşıdan en az 28 gün sonra (939 katılımcıdan) ve ikinci aşıdan en az 28 gün sonra (771 katılımcıdan) elde edilen özet sonuçlar ise şu şekilde;

Genel bulgular: 

1.aşıdan en az 28 gün sonra bağışıklık yüzde 25.3  

2.aşıdan en az 28 gün sonra Nötralizan (Kantitatif) testi bağışıklığı yüzde 97.92 

2. aşıdan en az 28 gün sonra Nötralizan (Kalitatif) testi bağışıklığı da yüzde 97.79

Cinsiyete göre bulgular ise; her iki cinsiyette de yeterli yüzdede bağışıklık sağlanmakla birlikte kadınlarda, erkeklere göre anlamlı düzeyde daha yüksek aşı bağışıklık yanıtı elde edildi.

Etkili antikor yanıtı, birinci doz aşı sonrası kadınlarda yüzde 29.5, erkeklerde yüzde 18.6 olurken, ikinci aşı sonrası kadınlarda yüzde 99.2, erkeklerde ise yüzde 95.7 olarak saptandı. 

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

”Bu sonuçlar, ülkemizde ağırlıklı olarak uygulanan Covid-19 inaktif (Sinovac-Coronavac) aşısının bağışıklık etkinliğinin yüksek ve yeterli olduğunu göstermektedir. Ancak antikor düzeylerinin yeterliliği kişinin tam olarak bu hastalıktan güvenle korunduğunu garanti etmez. Kişisel korunma önlemleri hiç taviz verilmeden sürdürülmelidir. ”

(Visited 15 times, 1 visits today)