Safra kesesi taşları, beyaz tenli ve sarışın seviyor

Kolesterol artışı, safra kesesi taşı riskini de artırıyor. Safra kesesi taşları kadınlarda, erkeklerden daha sık görülüyor. Beyaz tenli, sarışın ve doğum yapmış kadınlarda bu taşlarla daha çok karşılaşılıyor.

Yemeklerden sonra özellikle yağlı gıdaların sindirilmesini kolaylaştıran safra sıvısının bağırsaklara geçişini sağlayan safra kesesinde, farklı hastalıklar gelişebiliyor. Safra kesesinin en sık görülen hastalıkları arasında safra taşları ve safra kesesi polipleri yer alıyor.

Genel Cerrah Prof. Dr. Mete Dolapçı, safra kesesi taşları ve polipleriyle ilgili bilgi verdi.

Beyaz tenli ve sarışın kadınlarda safra taşları daha sık izleniyor

Safra kesesinin en sık görülen hastalıkları, safra kesesi taşları ve polipleridir. Daha nadir olarak safra kesesinde kanser görülebilmektedir. Kadınlarda, erkeklerden daha sık görülüyor. Safra kesesi taşlarının toplumda görülme oranı yaklaşık yüzde 10-20 civarında olurken; beyaz tenli, sarışın ve doğum yapmış kadınlarda, bu taşlarla daha çok karşılaşılmaktadır.

En önemli nedenlerinden biri kolesterol artışı 

Safra kesesi taşı oluşmasının en önemli nedenlerinden birini  kolesterol artışı oluşturuyor. Safra içeriğindeki kolesterol miktarının artması, taş oluşumuna yol açmaktadır. Bir diğer etkense,  safra kesesine kadar ulaşan mikropların yol açtığı taşlar olmaktadır.

Her hazımsızlık ve gaz şikayeti safra kesesi hastalığına işaret etmez

Safra kesesi taşlarının yaklaşık yüzde 75’i herhangi bir belirti ve bulgu vermemektedir. Kişilerin hazımsızlık, gaz şikayeti gibi bir takım hafif şikayetlerini safra kesesine bağlamak çok doğru bir yaklaşım olmamaktadır. Bununla birlikte genellikle safra kesesi taşına bağlı şikayetler;

 Ayda bir veya daha sık karın ağrısı,

 30 dakika – 24 saat süren ağrı,

 Son bir yıl içerisinde ortaya çıkmış ağrı,

 Gece uykudan uyandıran ağrı olarak kabul edilir.

Komplikasyon riskine dikkat

Bu şikayetlerin varlığı safra kesesi taşlarının semptomatik (bulgu verir) hale geldiğini göstermektedir. Semptomatik hale gelmiş safra kesesi taşlarının yüzde 20’sinde, safra kesesi iltihabı, taşa bağlı ana safra yollarının tıkanması ve pankreas iltihabı(komplikasyonlarının gelişme riski bulunmaktadır. Bu komplikasyonlar safra kesesi içerisindeki taşın, safra kesesi kanalını ve ana safra kanalını tıkaması sonucu gelişmektedir. Safra kesesi taşının semptomatik hale gelmesi ya da bu komplikasyonlardan birinin gelişmesi durumunda, mutlaka ameliyat gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

(Visited 5 times, 1 visits today)