Online eğitim gören çocuklar ne tür spor yapmalı?

Pandemi nedeniyle uzaktan eğitim gören çocuklar eve kapanmak zorunda kaldı, fiziksel aktiviteleri kısıtlandı. Bu durumun ileride çeşitli hastalıklara neden olabileceğine işaret eden uzmanlar,  çeşitli aktivitelerle hareketsizliğin azaltılması gerektiği konusunda uyarıyor. 

 İstanbul Rumeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Ar. Gör. Emine Nur Demircan,  ‘‘online eğitim gören öğrenciler hangi yaşta hangi aktiviteleri yapmalı?”’ sorusunu şöyle cevapladı:

Fiziksel aktiviteler yaş grubuna göre belirlenmeli

Çocukların yapacağı fiziksel aktivitelere karar verilirken temel olarak yaş, fiziksel çevre, fiziksel
uygunluk ve vücut ağırlığı dikkate alınmalıdır.  Yaş grubuna göre değişmekle birlikte genel olarak aktivite programları, 4 tip aktiviteyi içermelidir. Bunlar dayanıklılık (aerobik), kas kuvvetlendirme ve ağırlık, kemik kuvvetlendirme ve denge, germe aktiviteleridir.

5-7 yaş dönemi

İp atlama, çizgi oyunları, tutma ve top yuvarlama oyunları ile buz pateni, jimnastik, atletizm, futbol,
yüzme, judo sporları olabilir.

8-9 yaş dönemi

 Bu yaş grubundaki çocuklara halk oyunları, vurma yakalama oyunları, masa tenisi, boks, karate,
taekwondo gibi aktivite ve sporlar önerilebilir.

10-11 yaş dönemi

 Bu dönemdeki çocuklarda cinsiyet farklılıkları fiziksel aktivite tercihlerinde değişiklik yaratabilir. Bu sebepten ötürü aktivite ve spor türlerine, çocukların tercihleri dikkate alınarak karar verilmelidir. Ayrıca bu dönemde gelişime bağlı olarak duruş bozuklukları görülebilir.

Bu yaş grubundaki çocukların duruş bozukluklarını önlemek için ise yoga, dans gibi aktiviteler uygun aktivitelerdir. Çocuklar basketbol ve voleybol gibi top sporlarına, yön bulma, doğa yürüyüşleri, izcilik, kampçılık gibi doğa sporlarına yönlendirilebilirler. Bu dönemde çocukların aileyle birlikte yapılacak aktivitelere katılımları, iletişimi artırmak için mutlaka desteklenmelidir.

(Visited 1 times, 1 visits today)