Online eğitim kulaklara zarar vermesin

Öğrenciler eğitimlerine online  devam ederken, uzmanlar bir tehlikeye dikkat çekiyor;  ”Uzun süreli yüksek sesli kulaklık kullanmak.” Erken yaşta kulaklıkla yüksek desibele maruz kalan çocukların, ileride işitme sorunu yaşayabilecekleri konusunda aileleri uyarıyor.

 

May İşitme Cihazları Eğitim Sorumlusu Odyolog Seda Başkurt,  online eğitimde uzun süreli yüksek sese maruz kalmanın, dersleri kulaklıkla takip eden öğrenciler açısından işitme konusunda risk taşıdığına dikkati çekti.

Geriye dönüşü olmayan kayıplara sebep olabilir  

Online eğitim sürecinde erken yaşta kulaklıkla yüksek desibele maruz kalan öğrenciler, ileride işitme sorunu yaşayabilirler. Bilimsel araştırmalar, yüksek şiddette sese maruz kalmanın iç kulakta tüy hücre hasarına sebep olarak, işitmede geriye dönüşü olmayan kayıplara sebep olduğunu göstermektedir.

85 desibel sese 8 saat maruz kalmak riskli

85 desibel şiddetindeki sese 8 saat ve daha fazla maruz kalmak işitme sağlığını olumsuz etkilemekte. Kulaklıklar 120 desibel ve üstü seviyelere çıkabilmekte. .

Nasıl bir kulaklık ?

Derslerini evden takip etmek zorunda kalan öğrenciler,  kulaklıkla geçirilen süreyi kısıtlamalı. Kulak içi yerine kulak üstü kulaklıklar tercih edilmeli ve ses seviyesi en yüksekten düşük olmalı.  Kulaklık tek kulağa değil iki tarafa da takılmalı..

Veliler gözlem ve rutin kontrol sağlamalı

İşitme kaybı çocuklarda doğum sırasında, öncesinde ve sonrasında ortaya çıkabilir.  Çocuğun televizyonu yüksek sesle dinlemesi, seslenince tepki vermemesi, sadece yakın konuşmaları daha iyi duyması, okuldaki durumunun başarısız seyretmesi gibi faktörler işitmeyle ilgili sorunların belirtileri olabilir. Ebeveynlerinin gözlem yapmaları çok önemli.  Çocuğunuzda işitme kaybı olduğunu düşünüyorsanız zaman kaybetmeden KBB uzmanına başvurmalısınız. 6 ayda bir düzenli işitme testlerinizi yaptırarak, işitme sağlığınızı korumalısınız.

(Visited 60 times, 1 visits today)