Koronavirüs aşısı Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech’in geliştirdiği, Türkiye’de de deneyleri yapılan “CoronaVac” isimli yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının 11 Aralık’tan sonra ülkeye geleceğini açıklamıştı.

Ardından yine Bakan Koca, depolarda hazır bekleyen ve Çin devleti tarafından onaylanan aşıların Aralık ayı sonu gibi gelmesinin beklendiğini de ifade etmişti

Şimdi akıllardaki soru; koronavirüs aşısı Türkiye’ye ne zaman gelecek ve ne zaman uygulanmaya başlayacak? Bu soruların yanıtı ise Sağlık Bakanlığı’nda.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech’in geliştirdiği, Türkiye’de de deneyleri yapılan “CoronaVac” isimli yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısının 11 Aralık’tan sonra ülkeye geleceğini açıklamıştı. Ardından yine Koca, depolarda hazır bekleyen ve Çin devleti tarafından onaylanan aşıların Aralık ayı sonu gibi gelmesinin beklendiğini de ifade etmişti. Şimdi akıllardaki soru; koronavirüs aşısı Türkiye’ye ne zaman gelecek ve ne zaman uygulanmaya başlayacak? Bu soruların yanıtı ise Sağlık Bakanlığı’nda.

Bakan Koca, geçtiğimiz hafta bir gazetede yayımlanan açıklamasında, aşıların depolarda hazır beklediğini, Çin devleti tarafından onayın  verildiğini, birkaç günlük bir prosedürün söz konusu olduğunu dile getirmiş, aşıların önümüzdeki günlerde Türkiye’ye geleceğini düşündüğünü de anlatmıştı.

İlk parti 3 milyon doz olan aşıların ay sonu veya yılın ilk haftası uygulama başlayabileceğini de ifade eden Koca, aşıların gelir gelmez vurulamayacağını, iki hafta süreyle Türkiye’de aşıyla ilgili deneme çalışmaları yapılacağını kaydetmişti.

KDV oranı ne olacak?

Öte yandan, Sağlık Bakanlığı’nca onaylanan Covid-19 aşılarının 31 Aralık 2021 tarihine kadar tesliminde KDV oranı yüzde 1 olarak uygulanacak.

Resmi Gazete  yayımlanan mal ve hizmetlerde uygulanacak KDV oranlarının tespitine ilişkin karara geçici bir madde ekleyen Cumhurbaşkanı kararına göre, Sağlık Bakanlığınca onaylanan Covid-19 aşılarının 31 Aralık 2021 tarihine kadar tesliminde, bu kararın 1. maddesinin birinci fıkrası (b) bendinde belirtilen vergi oranı (%1) uygulanacak.
Aynı kararla, söz konusu karara eklenen geçici 6. maddeyle, bu madde kapsamında yer alan hizmetler için uygulanacak KDV
oranını 31 Aralık’a kadar yüzde 8 olarak belirleyen hükmün süresi, 31 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldı.

CoronaVac’ın Brezilya’daki 3. faz denemeleri tamamlandı 

Bu arada, Çinli ilaç şirketi Sinovac Biotech’in geliştirdiği aşı adayının insanlar üzerinde yapılan 3. faz son deneylerinin tamamlandığı da açıklandı. 

Brezilya’da biyolojik araştırmalar yapan, Sinovac’ın Covid-19 aşı adayının deneylerinde ve Brezilya’daki üretiminde işbirliği yaptığı Butantan Enstitüsü, Twitter hesabından,  “1. ve 2. faz deneylerinin mükemmel sonuçlarının ardından, CoronaVac’ın 3. faz deneyleri tamamlandı” şeklinde paylaşımda bulundu.

 

(Visited 27 times, 1 visits today)