Kiviyi pekmezle, zerdeçalı ev yapımı yoğurtla yedirin

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmenin en önemli yolu, doğru ve dengeli beslenmeden geçiyor. Ancak  bazı yiyecekleri çocuklara yedirme konusunda zorlanabilirsiniz. Bu yiyecekleri değişik ilavelerle cazip hale getirilebilirsiniz. Kiviyi pekmezle, zencefil ve zerdeçalı ev yapımı yoğurtla yedirmek gibi. Peki, bağışıklıklarını güçlendirmek için başka ne tür karışımlar yapabilirsiniz?

Memorial Ataşehir Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Dilara İsmailoğlu, çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren doğal karışımlardan örnekler verdi.

Zerdeçal ve zencefili, ev yapımı yoğurtla tüketin

Hem zencefil, hem de zerdeçalın sayısız faydası, yoğurdun probiyotik etkisiyle birleşince çocuklar için hem doğal, hem de antioksidan bağışıklık güçlendirici bir karışım ortaya çıkmaktadır. Her gün 1 kase yoğurdun içerisine 1 çay kaşığı zencefil ve 1 çay kaşığı zerdeçal ilavesiyle, çocukların kış aylarından etkilenmesinin önüne geçilebilmektedir. Yoğurdun probiyotik mayayla evde mayalanması önemlidir.

Bağırsak dostu kefiri meyveyle tatlandırın

Günde 1 çay bardağı doğal kefir tüketimi bağışıklık sisteminin desteklenmesine büyük yarar sağlamaktadır. Mayalanırken oluşan prebiyotik ve probiyotik bakteriler, bağırsaklardaki yararlı mikroorganizmaları artırarak, bağışıklık sistemini güçlendirir. Çocukların sade kefirin tadını sevmediği durumlarda içerisine bir miktar meyve püresi ilave edilerek, tadı cazip hale getirilebilir.

Çocuğunuza kiviyi, pekmezle yedirin

Diğer meyvelere oranla çok yüksek C vitamini kaynağı olan kivi, bu sayede bağışıklığı güçlendirip vücudun mikroplara karşı savunma sistemini güçlendirmektedir. C vitamini aynı zamanda vücutta demir mineralinin emilimini de artırıcı etkiye sahiptir. Demir eksikliği problemi yaşayan çocuklarda kivi üzerine pekmez sürülerek tüketmek, pekmezde bulunan demir emilimini artırarak çocuklara iki kat bağışıklık kazandırmaktadır. Çünkü pekmezin içeriğindeki demirin emilimi için de C vitamini gerekmektedir.

Balın etkisini, arı sütüyle artırın

Besleyici özelliği oldukça yüksek olan arı sütü, 1 haftalık arıların salgıladıkları jel yapıda bir maddedir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinen arı sütünün her sabah 1 çay kaşığı balla tüketilmesi yarattığı etkiyi artırmaktadır. 

(Visited 1192 times, 1 visits today)