Kıl dönmesi genetik mi ?

Kıl dönmesi sadece yetişkinlerin değil, çocukların da sorunu. Uzmanlar, özellikle son dönemlerde ergenliğe yakın gençlerde de sıklığının arttığına işaret ediyor. Çocuklarda kıl dönmesinin ortaya çıkmasında en büyük risk faktörü,  obezite ve hareketsizlik. Ancak özellikle kıl dönmesi nedeniyle birinci derece yakınları ameliyat olan çocuklarda, daha fazla görülüyor.

 

Genelde yetişkin sorunu gibi düşünülen kıl dönmesi, çocuklarda da ortaya çıkabiliyor. Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Şafak Karaçay, bu durumu yaşam tarzına bağlayarak, şunları söyledi.

 Obezite-hareketsizlik ikilisi 

Kıl dönmesi genelde yetişkinleri etkilediği bilinse de özellikle son dönemlerde ergenliğe yakın genç popülasyonda da sıklığının arttığı gözleniyor. Bu değişimin nedeni yaşam tarzı. Kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyen bu enfeksiyonun ortaya çıkmasında, obezite ve hareketsizlik en önemli risk faktörünü oluşturuyor. Kıl dönmesinin erişkin erkeklerde görülme oranı kadınlara göre 3 kat daha fazla.  Ancak 15 yaş altı kız ve erkek çocuklarda, oransal olarak çok da anlamlı bir fark bulunmuyor.

Genetik faktörlerin de etkisi var 

Bununla birlikte özellikle kıl dönmesi nedeniyle birinci derece yakınları ameliyat olan çocuklarda daha fazla görülüyor. Bu da genetik faktörlerin etkisini gösteriyor.

Kişisel hijyen de önemli 

Kıl dönmesinin oluşmasında bu risk faktörleri kadar kişisel hijyen de önem taşıyor. Kıl dönmesi kendini ilk olarak apse ve akıntıyla gösteriyor. Apseye erken müdahale edilmemesi ciddi ağrı ve ateşe neden olabiliyor.  Kıl dönmesi sadece kuyruk sokumunda değil, vücudun farklı bölgelerinde de görülebilir. Koltuk altı, göbek deliğinin etrafında hatta sakallar çıkmaya başladığında boyunda da dönmesiyle ilgili yakınmalara rastlanabilir.

Tedavi seçenekleri 

Akut kıl dönmesinin tedavisi, cerrahi ve medikal yöntemlerle yapılıyor. Erken saptanan olgularda apse boşaltılması ve enfeksiyonlu bölgenin temizlenmesi ilk tercih olmakta.  Ancak vakaların bir kısmında sorun tekrarlanmakta.  Kronik ve tekrarlayan kıl dönmesinde hastalığın kesin tedavisi, sinüs kanalının cerrahi olarak çıkartılması şeklinde uygulanıyor.

(Visited 12 times, 1 visits today)