Kamburluk, akciğer ve kalbe de zarar verebilir

Kifoz (kamburluk),  toplumda sık görülen omurga şekil bozukluklarından biri. Özellikle çocuklukta başlayan kifoz, çok ciddi boyutlara varabilen akciğer ve kalp sorunlarına yol açabiliyor. Yaşlılık kifozları  ise, ağrılı olması ve akciğerin kapasitesini azaltması nedeniyle hayat kalitesini düşürüyor.

 

Memorial Ankara Hastanesi Omurga Sağlığı Ünitesi Başkanı Prof. Dr. Emre Acaroğlu,  kifoz ve tedavi yöntemleriyle ilgili  bilgiler verdi.

DURUŞ BOZUKLUĞUYLA ORTAYA ÇIKABİLİR

Kifoz hastalığı (kamburluk), omurganın sağa ya da sola kaymadan normalden fazla öne eğilmesidir. Aslında her sırtta biraz kamburluk bulunmaktadır. İdeal omurga şeklinin, sırtta makul bir kamburluk ve bunu dengeleyen belde makul bir çukurluk olduğu kabul edilmektedir. Bu durumda, hastalık olması için “makul” sınırların dışında olması gerekmektedir. Eğer açı 45 derecenin altında ise normal, 60 dereceye kadarsa muhtemelen duruşa bağlı, 60 dereceden fazla ise artık ‘’anormal’’ olarak değerlendirilebilir. Yani kifoz duruş bozukluğuyla ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Ancak  tüm kifozlar duruş bozukluğu değildir.

DOĞUŞTAN YA DA SEBEPSİZ GÖRÜLEBİLİR

Kifozun birden çok sebebi ve türü bulunmaktadır. Bunları,

Duruş bozukluğu
Nedeni bilinmeyen kifoz (idyopatik)
Doğuştan olan kifoz (konjenital)
Kas hastalıklarına bağlı olan kifoz
Yaşlılık (senil) kifozu
Omurga kırıklarına (kemik erimesine bağlı veya değil) bağlı olan kifoz olarak sıralayabiliriz.

ÇOCUKLUKTA BAŞLAYAN KAMBURLUK, MUTLAKA İZLENMELİ

Erken çocuklukta başlayan kifozlar, mutlaka konunun uzmanı bir hekim tarafından izlenmelidir. Ameliyat için 18 yaşına kadar beklenmeli gibi bir yanlışa kesinlikle inanılmamalıdır. Yaşlılarda ortaya çıkan ağrılı kifozlar, bu kişilerin hayatını zorlaştıran ve hatta bazen kısaltan nedenler arasında olabildiğinden takip edilmelidir. Aslında kifoz, 80’li derecelere ulaşmadan gerçek anlamda tıbbi sorunlar yaratmamaktadır. Zaten günümüzde bu kadar ileri ve tedavi edilmemiş kifoz vakaları çok nadir görülmektedir. Eğer kifoz 40-60 derecelere gelmişse, orta yaşa yaklaşan ve vücudu ağırlaşan hastalar için ağrı kaynağı olabilirler. Bu durumda hastalara ağrı yaşamaya başladıklarında tedavi olmaları ya da görüntülerinden rahatsızlarsa,  daha erken tedaviye başlamaları önerilmektedir.

AMELİYAT CEZA DEĞİL TEDAVİ TÜRÜ

Ameliyatın bir ceza değil bir tedavi türü olduğu unutulmamalıdır. Diğer tedavilerin başarısız olduğu durumlarda ve doğru endikasyonlarla hem hastaları sakatlık psikolojisinden kurtarır, hem de çok ileri eğriliklerde hayat kurtarıcı olabilir. Kifoz ameliyatları, ciddi ve büyük ameliyatlar olmalarına rağmen hastalar çok uzun sayılmayacak bir süre içinde günlük yaşamlarına geri dönebilmektedirler. Çocuk ve yetişkinlerde kifoz cerrahisinden sonra (istisnalar dışında) hasta ameliyatın ertesi günü ayağa kaldırılarak, kontrollü bir şekilde hareket ettirilmekte. Kendine yeterli hale geldiği 3 veya 4’üncü günde hastaneden eve çıkarılmaktadır. Hasta,  4’üncü haftadan sonra okula gidebilir.

(Visited 15 times, 1 visits today)