İleri yaşta cildiniz için sıcak sudan kaçının

İlerleyen yaşta kolajen ve elastin gibi esnekliği sağlayan elemanların üretimi azalıyor ve derinin nemlenme kapasitesi düşüyor. Uzmanlara göre, bunun sonucunda da karşımıza daha kuru, daha ince, lekeli ve kırışık, kırılgan, darbelere daha az dayanıklı, daha kolay moraran ve daha yavaş iyileşen cilt çıkıyor. Peki,  ileri yaşlarda cildi korumak için neler yapılmalı?

Dermatolog  Dr. Ferihan Bilgin, ileri yaşta cilt sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini anlattı.

Cilt temizliğinde sıcak sudan kaçının…

Olgun ciltler çok kuru oluyor ve doğal yağ üretimi azalıyor. Cildi daha fazla kurutmamak için yumuşak temizleyiciler kullanılmalı, makyaj yapılıyorsa makyaj, yağ bazlı temizleyicilerle çıkarılmalı.

Banyo yaparken ve cildi temizlerken sıcak sudan kaçınılmalı, ılık suyla yıkanılmalı.

Cilt günlük nemlendirilmeli. Özellikle yüz için günlük nemlendirici uygulanmalı, vücuda duştan/banyodan sonra, nemi korumak için nemlendiriciler kullanılmalı.

Güneşe dikkat! Bu belki de cildiniz için yapabileceğiniz en önemli şey. Güneşten korunmak için yüz ve açıkta kalan cildinize geniş spektrumlu, suya dayanıklı 30 ve üzeri spf faktörlü güneş koruyucu uygulanmalı. Güneş ışınlarının en şiddetli olduğu 10.00-15.00 saatleri arasında hep gölge alanlar tercih edilmeli. Gözler de muhakkak yüzde 100 SPF faktörlü güneş gözlüğü ile korunmalı. Şapka ve uzun kollu kıyafetlerin kullanımı da oldukça önemli.

Günlük basit bir bakım rutini uygulayın

Beslenmeye dikkat edin! Dengeli, protein, vitamin ve minerallerden zengin beslenme cilt sağlığı için oldukça önemli.
Bol su tüketin.
Uyku düzeninize dikkat edin!
Cildiniz için günlük basit bir bakım rutini uygulayın (güneş koruyucu-temizleyici-nemlendirici).

(Visited 3 times, 1 visits today)