Bu vitamin eksikliğinde ciltte kuruma ve pullanma olur

Vücut için zorunlu vitaminlerden biri de C vitamini. Portakal, limon, kivi, biber ve lahana gibi bir çok besin, C vitamini açısından zengin kaynaklardır. Uzmanlar, çiğ meyve ve sebzelerden alınan C vitamininin, pişirilmiş gıdalardan alınanlara göre çok daha yüksek olduğunun altını çiziyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Koçoğlu, beslenme düzeninde C vitamini bakımından zengin gıdalara yer vermenin, sağlığı korumak için önemli olduğunun altını çizdi.

C vitamini nerelerde bulunur?

C vitamini, vücut için zorunlu bir vitamindir ve çeşitli besinlerde bulunur. Portakal, limon, mandalina gibi turunçgiller; kivi, çilek gibi meyveler; domates, biber gibi sebzeler C vitamini bakımından zengin kaynaklardır. Bunların yanı sıra lahana, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler de C vitamini içerir.

Çiğ mi yoksa pişmiş sebze ve meyvelerde mi daha yüksek?

Günde en az bir porsiyon meyve ve sebze tüketerek, vücudunuzun ihtiyacı olan bu önemli vitaminin alımını sağlayabilirsiniz. Birçok besinde kolaylıkla ulaşabileceğimiz C vitamini ısıya karşı hassas olduğundan, çiğ meyve ve sebzelerden alınan C vitamini pişirilmiş gıdalardan alınanlara göre çok daha yüksektir.

C vitamininin faydaları

C vitamini, vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Antioksidanlar, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücreleri korur ve hastalıklara karşı direnci artırır.
Ayrıca, C vitamini kolajen üretiminde önemli bir rol oynar. C vitamini eksikliği, ciltte kırışıklıkların ve yaşlanmanın hızlanmasına neden olabilir.

C vitamini eksikliğinden neler olur? 

C vitamini eksikliğinde ciltte kuruma ve pullanma, vücudun çeşitli yerlerinde ödem, kolay morarma, eklem ve kemik ağrıları, yara iyileşmesinde gecikmeler, diş eti kanamaları, bağışıklık sisteminde zayıflama ve bu nedenle çok sık enfeksiyon geçirme görülebilmektedir.

(Visited 22 times, 1 visits today)