Hasarlı retina körlüğe neden oluyor

Retina, gözün arka bölümünün iç yüzünü örten tabaka. Retinayı eski fotoğraf makinelerindeki filme benzetebiliriz. Gördüğümüz cisimlerin görüntüleri retinada oluşuyor. Retina hasarlı olduğunda görme mümkün olmuyor. Retina yırtığı varsa en kısa sürede tedavi edilmesi gerekiyor.

Batıgöz Sağlık Grubu Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sevil Arı Yaylalı, retina yırtılması ile ilgili bilgi verdi.

Gözde retina nerededir, ne işe yarar?

Doç. Dr. Sevil Arı Yaylalı, retinanın, gözün arka bölümünün iç yüzünü örten tabaka olduğuna işaret ederk, retina hasarlı olduğunda görmenin mümkün olmadığını ifade etti.

Retina yırtılabiliyor mu? Neden yırtılıyor?

Retinanın göze gelen şiddetli bir darbede yırtılabildiğini anlatan Doç. Dr. Sevil Arı Yaylalı, şöyle devam etti:

”Bunun dışında gözün içini dolduran ve retinaya yapışık olan jelin, yaşla birlikte büzüşmesi sırasında bazı hastalarda retinada yırtık oluşabilir. Uzağı göremeyen miyop hastalarda bu büzüşme daha erken yaşlarda olabilir ve bu hastalarda retina daha incedir. Dolayısıyla miyop hastalarda retina yırtığı oluşma riski daha fazladır.”

TEDAVİ EDİLMEZSE KÖRLÜĞE NEDEN OLUR

Retinası yırtıldığında kişi ne hisseder?

Doç. Dr. Sevil Arı Yaylalı, “Retina yırtığında; hasta şimşek çakması, flaş patlaması gibi bir görüntü görebilir. Ayrıca gözünün önünde aniden beliren gezen cisimler fark edebilir. Bazı hastalar bu cisimleri ’bulut’ olarak tarif etmektedir” dedi.

Retina yırtılması ciddi bir durum mudur? Hasta bulguları önemsemez ve doktora gitmezse ne olur?

Yırtık tedavi edilmez ise gözün içini dolduran sıvının retinanın altına gireceğini ve retinanın yerinden ayrılacağını belirten Doç. Dr. Sevil Arı Yaylalı, ”Sonuçta hasta ilk başlarda retina kısmen ayrıldığında üst-alt veya yan bölümlerde gölge görür. Zamanla, bütün retina ayrıldığında tamamen göremez olur” şeklinde ifade etti.

YIRTILMIŞ OLAN BİR KUMAŞI DİKMEK GİBİDİR

Retina yırtığının tedavisi nasıl yapılır?

Doç. Dr. Yaylalı, tedavinin hasta için son derece kolay olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

”Hasta muayene masasında oturur gibi lazerde oturur bu esnada retina uzmanı yırtığın etrafına lazer uygular. Bu lazer tıpkı yırtılmış olan bir kumaşı dikmek gibidir.

Retina yerinden ayrıldığında ise tedavi artık cerrahidir. Göz içi ve göz dışı müdahaleler ile ayrılma tamir edilir. Göz içi olan cerrahi müdahaleye; vitrektomi denir. Bu cerrahi sakinleştirici ilaçlar eşliğinde ve lokal anestezi altında, yani göz uyuşturularak da yapılabilir. Bu yöntem özellikle genel anestezinin sakıncalı olduğu bazı hastalarda avantaj sağlar. Bazı hastalar ameliyat aşamasında endişe duymaktadırlar. Ancak son yıllarda cerrahi cihazlar, aletler ve yöntemlerdeki ilerlemeler sayesinde retina ayrılması ameliyatlarında özellikle erken müdahale ettiğimiz hastalarda çok iyi sonuçlar elde edilmektedir.”

RETİNA UZMANINA BAŞVURMALARI ÖNEMLİ

“Bu şikayetleri olan hastalar en kısa sürede göz uzmanına başvurmalıdır” diyen Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sevil Arı Yaylalı, yırtık oluşmuşsa lazerle erken müdahale retinanın ayrılmasını engelleyebildiğini ve böylece ameliyata gerek kalmayabileceğini, retina yerinden ayrılmışsa da erken dönemde yapılacak ameliyat ile daha iyi sonuçlar almanın mümkün olduğunu vurguladı.

(Visited 16 times, 1 visits today)