Hamileyken oruç tutmak zararlı mı?

Ramazan ayının gelişiyle birlikte, anne adayları için gebelikte nasıl oruç tutulacağı önemli bir soru haline geliyor. Oruç tutmak isteyen anne adaylarının, hem kendi hem de bebeğin sağlığını düşünerek hareket etmesi gerekiyor. Oruç tutan anne adaylarının, mutlaka doktor kontrolünde bir beslenme düzeni oluşturması da çok önemli.

Centrum Clinic Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, hamileyken oruç tutmak isteyen anne adaylarının dikkat etmesi gereken bazı noktalara, oruç tutan anne adaylarının ve bebeğin sağlığı ile ilgili konulara dikkat çekti.

Prof. Dr. Recai Pabuçcu, bu süreçte sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenmenin anne ve bebek için önemini belirtti.

Bol sıvı tüketimi ve kontrollü beslenme önemli!

Hamileyken oruç tutan anne adaylarının, mutlaka doktor onayı alması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Recai Pabuçcu, konuyla ilgili şunları dile getirdi:

“Gebelikte oruç tutmak isteyen birçok hastayla karşılaşıyoruz. Elbette oruç tutup tutmamak annenin tercihine bağlı ancak dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar mevcut. Mutlaka oruç tutmak isteyen adayların öncelikle kapsamlı bir sağlık muayenesinden geçmesi şart. Bu dönemde yeterli sıvı tüketimi çok önemli. Aksi durumda, belli başlı tansiyon hastalıkları, halsizlik, baş dönmesi gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. İftarda besin değeri yüksek yiyecekler tercih edilmesi ve sahurun kesinlikle atlanmaması gerekiyor. Anne adayı bol bol meyve sebze ve proteini yüksek besinleri tercih etmelidir.”

Hamileliğin ilk ve son aylarında oruç tutmak daha riskli!

Hamileliğin ilk aylarında, düzenli beslenmenin anne ve bebek sağlığı için oldukça önem taşıdığını da anlatan Prof. Dr. Pabuçcu, ”Bu aylarda yetersiz beslenme, bazı riskli durumlar ortaya çıkarır. Bu aylarda oruç tutan adaylar erken doğum ve düşük riskiyle daha fazla karşılaşıyor” dedi.

Prof. Dr. Recai Pabuçcu, gebelikte orucun risklerine de dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında oruç tutmak daha riskli. Bu dönem annenin bol sıvı tüketmesi ve dengeli beslenmesi gerekiyor. Eğer riskli bir hamilelik var ise bu aylarda annenin oruç tutması tehlikeyi arttırıyor. Gebeliğin son 3 ayı da bebeğin beslenmesi açısından çok önemli. Bu aylarda anne adayının çok dikkatli beslenmesi ve bol sıvı alması gerekiyor. Bu sebeplerle hamileliğin ilk ve son 3 ayı oruç tutulması tavsiye edilmiyor. Ayrıca yeni doğum yapmış annelerin de sütünün azalmaması için yine bol sıvı tüketimi gerekiyor.”

(Visited 13 times, 1 visits today)