Hamilelikte grip aşısı, hem anneyi hem bebeği koruyor

Hamileliğini sonbahar ve kış döneminde geçirecek olan pek çok anne adayı, grip yüzünden bebeğinin zarar görmesinden endişe ediyor. Prof. Dr. Pabuçcu’ya göre,  hamilelikte gripten korunmanın en etkili yolu aşı. Olumsuz bir etkisi olmayan aşı, hem anne hem de bebeği koruyor.

Havaların soğumaya başlamasıyla grip riski de artıyor. Haliyle hamile olan anne adayları da, gebelik döneminde gripten korunmanın yollarını merak ediyor. Pek çok anne adayı, grip yüzünden bebeğinin zarar görmesinden endişe ediyor.

Centrum Clinic Kadın Sağlığı Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Recai Pabuçcu, bu aylarda sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek isteyen adaylara,  doğal besinler tüketmeleri ve ayrıca canlı virüs içermeyen grip aşısı olmalarını önerdi. Ve şu bilgileri verdi.

GEBELİKTE GRİP DAHA TEHLİKELİ 

Hamilelik döneminde grip geçiren anne adayı, bu süreci normal zamandan daha şiddetli ve zor atlatabiliyor. Gerekli önlemler alınmazsa, grip hem anneye, hem de bebeğe zarar verebilir. Hamilelikte gripten korunmanın en etkili yolu,  grip aşısı olmak.

Hamilelikte gripten korunmak önemli, çünkü gribin getirdiği olumsuzluklar bebeğe de zarar verebiliyor. Özellikle griple birlikte görülen yüksek ateş, bebeğin sağlığını da tehlikeye atıyor. Hem bebeğin gelişimine zarar veriyor, hem de düşük veya erken doğum riskini arttırıyor. Bu yüzden anne adaylarına tavsiyem, gripten mümkün olduğunca korunmaya çalışmaları. Anne adayı gebeliğin hangi döneminde olursa olsun, salgınlar başlamadan önce canlı virüs içermeyen grip aşısı olmalı. Aşı, şu an gripten korunmanın en etkili yolu.

AŞININ OLUMSUZ BİR ETKİSİ YOK 

Aşının olumsuz bir etkisi olmadığı gibi,  grip yüzünden oluşabilecek pek çok riskin de önüne geçiyor. Gebelikte grip aşısı olmak, anne kadar bebeği korumak için de gerekli. Bebeğin hem anne karnındayken,  hem de doğumdan sonra enfeksiyon riskinden korunması önemli. Grip aşısı sadece anneyi enfeksiyonlardan korumaz. Bebeğin sağlığını ve gelişimini sürdürmesi için de önemlidir. Grip aşısı olan anne adayının, karnındaki bebek de aşının koruyucu etkisinden faydalanır. Hem gebelik süresince, hem de doğumdan sonra koruyucu etki sürer. Bebek doğduktan sonraki 6 ayda da enfeksiyonlara karşı bağışıklığı güçlü olur.

(Visited 11 times, 1 visits today)