Eksik dişler, yüzde kırışıklığa neden oluyor

Ağız içindeki dişlerin formu, yüz ifadesini de büyük ölçüde etkiliyor.  Arka dişler kaybedildiği zaman hem yanaklarda çökme oluyor, hem kırışıklıklar ortaya çıkıyor.  Ön dişlerde sürekli çiğnemenin devam etmesi halinde de, zamanla burunla çene arasındaki mesafe kayboluyor.

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Diş Hekimliği Fakültesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Yeliz Çavuşoğlu Yüce, diş sağlığı ve yüze bambaşka bir ifade katmaya yardımcı olan gülüş tasarımı hakkında bilgi verdi.   

ARKA DİŞ KAYBININ SONUÇLARI  

Arka dişleri sadece fonksiyon diye düşünüyoruz. Nedir fonksiyonu, çiğnememizi sağlar mesela.  Ama arka dişler kaybedildiği zaman hem yanaklarda bir çökme,  hem de burun ile çene arasındaki mesafede bir küçülme oluyor. Dolayısıyla yanlarda kırışıklıklar ortaya çıkıyor ve dişler eksik olduğunda yüz çöküyor.

Bu durum devam ederse, yani hasta ön dişleriyle çiğnemeye  devam ederse, dişlerde açılmalar meydana geliyor. Bu sefer de hastanın dikey boyut kaybı dediğimiz, alt üst yüksekliği kayboluyor. Yani burun ile çene arasındaki mesafe gibi. Bu da otomatikman yüzü değiştiriyor. Halbuki arka dişleri sabit protezlerle düzgünleştirdiğiniz zaman, hastanın çene boyutları yeniden normale geliyor. Bu da yüze yansıyor.

ÖN BÖLGEDE DİŞ EKSİKLİĞİ 

Ön bölgede ise otomatikman dudakların desteği, dişler zaten. Burada dişler kaybolduğu anda çene kemiklerinde de küçülme olur. Örneğin, dişiniz çekildiği zaman çekim yerine baktığınızda bir çukur görürsünüz. Çünkü, kemikte erime olur. Dudak desteği dişlerden geldiği için, diş gittiği zaman dudak da içeri çökeceği için yine kötü bir görüntü olacaktır. Ağız içindeki ufak tefek dolgular hariç, çoğu restorasyonun hastanın estetiğine doğrudan etkisi var.

GÜLÜŞ TASARIMI 

Son zamanların popüler estetik türü olan ‘dijital gülümseme tasarımı’ ya da ‘gülüş tasarımı’ yüze bambaşka bir ifade katmaya yardımcı oluyor.  Önceden de tasarım işlemi vardı.  Ancak eskiden teknisyen bunu eliyle tek tek yapar hastaya çok müdahale ettiremezdi. Şimdi ise daha en baştan hasta,  ‘yuvarlak formlu’, ‘kenarları üçgenli’, ‘uçları tırtıklı’ dişler istiyorum gibi bir ifade de bulunabiliyor. Biz de ya istediğini birebir seçip ya da dijital kütüphaneden yüzlerce seçenek arasından hastanın hoşuna giden modeli seçerek,  kendisinin fotoğrafı üzerinde gösterebiliyoruz. 

20 YAŞ SONRASI İÇİN DAHA UYGUN  

Gülüş tasarımı uygulamasının belli bir yaştan sonra yapılması daha doğru olacaktır.  Gülüş tasarımı için  öncelikle detaylı bir muayene lazım. Çünkü, dişlerin kesilmesini biz minimum yapmak isteriz. Minimum yapabilmek için de dişin belli bir diziliminin olması gerekir. Diş doğru pozisyonda değilse öncesinde ortodonti tavsiye ediyoruz. Genelde 20 yaş öncesine tavsiye etmiyoruz. Çünkü hem büyümesi devam ediyor, hem dişleri çok yeni oluyor, hem de zamanla yüz yapısı değişiyor.  Ancak diş eksikliğinde hangi dişin eksik olduğu da önemli.  Her diş eksikliği için hasta,  genç yaşta önlem almak için mutlaka diş hekimine başvurmalı.

(Visited 30 times, 1 visits today)